Moje Muzeum Pocztówek 31. Pomniki z minionej epoki

Pomniki z okresu PRL i jeden z Finlandii:

W okresie PRL powstały setki pomników poświęconych komunistom oraz gloryfikujących przyjaźń Polski z ZSRR. Część tych pomników została zbudowana przez żołnierzy radzieckich i tylko niektóre pomniki dotrwały do tej pory. W niniejszym odcinku przedstawiam drobną część posiadanych pocztówek z tym tematem.

1.Pomnik Wdzięczności w Warszawie zwany potocznie pomnikiem 4-ech śpiących.

IMPWarszawa pomnik spiących

2.Pomnik ,,Poległym w służbie i obronie Polski Ludowej”w Warszawie.Został rozebrany i obecnie znajduje się w Muzeum w  Rudzie Śląskiej.

IMPWarszawa pomnik2

3  i 4. Z lewej pomnik Lenina w Słubicach.Z prawej Lenin w Wesołej.Oba pomniki pozostawały w  cieniu tych bardziej  znanych pomników Lenina w Nowej Hucie i w Poroninie.

IMPSłubice Lenin             IMPWesoła Lenin

5.Pomnik Wdzięczności w Gdyni , zwany Nataszą gdyż przedstawia radziecką żołnierkę.

IMPNatasza

6.Pomnik Braterstwa Broni w Nowej Soli. Został zburzony w lipcu 2015 r.

IMP Nowa Sół

7.Pomnik Poległym w Walce o Utrwalenie Władzy Ludowej, autorstwa Wł.Hasiora , zbudowany na Przełęczy Snożka.

IMPPrzełęcz Snożka

8.Pomnik Bolesława Bieruta w Lublinie.

IMPBierut

9.Pomnik Bohaterom Czerwonych Sztandarów w Dąbrowie Górniczej.

IMP Dąbrowa Górnicza

10.Pomnik Walk Rewolucyjnych w Rzeszowie, autorstwa M.Koniecznego.

IMPRzeszów

11.Pomnik Przyjaźni Polsko-Radzieckiej w Świnoujściu.  Z pomnikiem tym związana jest ciekawa historia,    świadcząca o tym, że pierwszego przeszczepu głowy i to krzyżowego dokonano w Świnoujściu w 1974 r.A wyglądało to następująco:W przeddzień odsłonięcia pomnika oglądał go wysoki rangą przedstawiciel floty radzieckiej stacjonującej w Świnoujściu i wyraził niezadowolenie z faktu, że polski żołnierz kroczący razem z radzieckim lekko go wyprzedzał. Twórca pomnika znalazł rozwiązanie polegające na zamianie głów żołnierzy i dzięki temu odsłonięcie odbyło się w przyjacielskiej atmosferze. Poszukuję do swojej kolekcji , pomnika w Świnoujściu z ujęciem,  na którym widać obu żołnierzy.

IMPŚwinołujście

12.Na zakończenie ,,pomnikowego” odcinka prezentuję ciekawostkę z Finlandii przywiezioną z Helsinek przez moją żonę Miecię. Jest nią pocztówka z pomnikiem cara rosyjskiego Aleksandra II ! Pomnik wzniesiony w 1894 r. stoi po dzień dzisiejszy przed helsińską Katedrą .

IMPHelsinki Pomnik Cara

Pocztówki z pkt. 6,10 i 11 są po obiegu pocztowym.

W następnym Wpisie zaprezentuję propagandę okresu PRL.

Reklamy

5 uwag do wpisu “Moje Muzeum Pocztówek 31. Pomniki z minionej epoki

  1. Pani Zosiu.Warszawski Pomnik Wdzięczności został rozebrany w związku z budową II-ej linii metra i obecnie znajduje się w magazynie.Czy? i kiedy? wróci w pobliskie do pierwotnego,miejsce będzie zależeć od od stosunków Warszawa-Moskwa.Z prezentowanych pomników na pewno istnieją: na Przełęczy Snożka i w Rzeszowie.

   Polubienie

   1. Czytających blog przepraszam za pomyłkowy opis.Pomnik przedstawiony w pkt 1 nosi nazwę ,,Braterstwa Broni” co słusznie sprostował p.Sławomir.Dziękuję

    Polubienie

 1. Z pomnikiem Hasiora na Podhalu jest jeszcze jedna ciekawostka. Nosi on też nazwę Organy. Miały one przy wietrznej pogodzie grać,opłakując poległych. Niestety nie odezwały się nigdy. Na szczęście dla autora, bo podobno ktoś oskarżył go o wykorzystanie pomysłu, a brak efektów dźwiękowych posłużył za obronę.

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s