Moje Muzeum Pocztówek 90.Litografie Davida Robertsa

Litografie Davida Robertsa.

Przypadającą dziś drugą rocznicę pisania tego bloga postanowiłem uświetnić pięknymi litografiami Robertsa. David Roberts/1796-1864/,szkocki malarz i rysownik zapisał się w historii malarstwa pięknymi litografiami z Egiptu i z Ziemi Świętej. Podczas podróży na Bliski Wschód rozpoczętej w 1838 r.wykonał 70 kart, które są prawdziwą ucztą dla oczu i ducha. Do tej pory udało mi się zebrać skromną ilość 8-iu pocztówek z jego litografiami, które prezentuję w jubileuszowym 90-ym wpisie.

1.Wnętrze Świątyni w Esne w Egipcie. Miasto Esne leży na zachodnim brzegu Nilu,55 km na południe od Luxoru.

2.Góra Synaj/2285 m n.p.m/. To na Synaju ,Bóg przekazał Mojżeszowi kamienne tablice z Dekalogiem/Księga Wyjścia 24.12/.

3.Hebron.Miasto położone 35 km na południe od Jerozolimy, z Dębem Abrahama i pieczarą Makpela  mieszczącą groby Patriarchów.

4.Jerozolima.Widok na Bazylikę Grobu Świętego.

5.Jerozolima. Bazylika Grobu Świętego. Kaplica Św.Heleny.

6.Tyberiada. Miasto na Jeziorem Galilejskim.

7.Nazareth. Miasto Maryi. Położone w Dolnej Galilei. Odległe o 9 km od Góry Tabor i 25 km od Jeziora Galilejskiego/pocztówka po obiegu pocztowym/.

8.Petra. Skarbiec.Miasto Nabatejczyków wykute w skale, z okresu II wieku p.n.e. do I wieku n.e. jest klejnotem Jordanii i stanowi światową atrakcję turystyczną.Ciekawostki: Petrę dla współczesnych odkrył w 1812 r.szwajcarski podróżnik Buckhardt. Widoczne dwa rzędy wgłębień po obu stronach fasady to otwory, które posłużyły do mocowania rusztowania.Przyznaję,że Petra  wywarła na nas większe wrażenie/w czasie podróży w 2006 r./niż egipskie piramidy.

Analiza statystyk zamieszczonych dotychczas wpisów wskazuje,że blog przyciąga uwagę internautów z 37 krajów świata ,najwięcej z Polski i Stanów Zjednoczonych, ale były też wejścia z krajów egzotycznych, takich jak: Argentyna ,Australia, Boliwia, Brazylia, Chile, Israel, Meksyk, Republika Południowej Afryki, Tajwan.

Reklamy

4 uwagi do wpisu “Moje Muzeum Pocztówek 90.Litografie Davida Robertsa

  1. Po przeczytaniu całego blogu stwierdzam,że ma ciekawy logiczny układ ,ale z małym drobnym wyjątkiem.Uważam,że wpis 87, ze starymi a nawet bardzo starymi pocztówkami powinien był znaleźć się po wpisie 12.Podoba mi się i to bardzo, większość prezentowanych pocztówek.Gratuluję zbioru,który jest prawdziwą ucztą dla oczu.Na koniec troszkę dziegciu.Użycie w nazwie blogu słowa „Muzeum”,moim zdaniem brzmi troszkę pretensjonalnie.

    Polubienie

  2. Zgadzam się z uwagą dotyczącą wpisu 87.Nie podzielam natomiast i to z dwu względów zarzutu użycia słowa,, Muzeum,,:Gdy w 2015 r rejestrowałem się na wordpress.com i podawałem wielokrotnie dwuwyrazowe różne tytuły bloga to za każdym razem otrzymywałem odpowiedź,że taki tytuł jest już zajęty i dlatego musiałem dodać trzeci człon :Muzeum.Przed kilkunastu minutami sprawdziłem na Google ,że słowo muzeum występuje w tytule wielu blogów.

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s