Moje Muzeum Pocztówek 88.Warszawa mało znana, cz 1

Inna Warszawa. cz.1

W obecnym i w następnym wpisie, zaprezentuję posiadane pocztówki warszawskie,wydane współcześnie, z wykorzystaniem zdjęć zrobionych/ w większości/po II W.Ś. W ramach zobowiązania pierwszomajowego/podjąłem je tuż przed zajęciem miejsca przed komputerem/ wpis zaczynam od pocztówki przedstawiającej pochód pierwszomajowy w  Warszawie w 1953r.

1.Aleje Jerozolimskie w dniu 1 Maja 1953 r.  Przed trybuną honorową usytuowaną przed budynkiem KC PZPR, przechodzą budowniczowie warszawskiego metra z hasłem ,,Metro Moskwy wzorem dla metro Warszawy”.

Budowniczowie metra tak się zmęczyli maszerowaniem, że wkrótce przerwali budowę ,by powrócić do budowania metra ale w innym już miejscu w 1983 r.Pierwsza linia metra, długości 23 km została ukończona w 2008 r. A centralny odcinek drugiej linii o długości 6,1 km wybudowano w latach 2010-2015. Pierwszomajowe pochody w Al.Jerozolimskich odbyły się w latach 1952-1954. Pozostałe odbywały się na ul.Marszałkowskiej. Na pocztówkę z pochodem pierwszomajowym w 1953 r. nałożyłem znaczek wydany w 2016r. przez Pocztę Polską z tym samym motywem, co na pocztówce.

2.Aleje Jerozolimskie ok.1948 r. Tramwaje nie były w stanie pomieścić wszystkich chętnych ,więc jeździły z ,,winogronami”. W tle widać zburzoną stolicę.

3.Plac Zbawiciela 1948 r.Tramwaj z doczepionym wagonem-platformą.

4.Plac Defilad w dniu 24.10.1956 r. Wiec poparcia dla nowo wybranego Pierwszego Sekretarza KC PZPR Władysława Gomułki, zgromadził 400 tyś.mieszkańców Warszawy!

5.Przejście przez Aleje Jerozolimskie 1962 r.Przezorna warszawianka ,nie ufając stołecznemu handlowi i sojuszowi robotniczo-chłopskiemu, sprawę zaopatrzenia w mleko, wzięła w swoje ręce, sprowadzając sobie krasulę.

6.Prawdopodobnie Al.Jerozolimskie?1963 r.Dwa motocykle SHL, poprzedza skuter Lambretta z parą warszawskich Modsów-hipsterów.

7.Postój taksówek przy dworcu kolejowym Warszawa Główna 1963 r.Przyjezdni ,z szykownymi tekturowymi walizkami brązowego koloru w oczekiwaniu na taksówkę. O takich kolejkach oczekujących ,współcześni warszawscy taksówkarze, mogą tylko pomarzyć.

Dzisiejsze święto jak też pierwsza pocztówka przywołują wspomnienia z moich pierwszomajowych pochodów.Zacząłem maszerować bardzo wcześnie,bo już w 6 i w 7-ej klasie Szkoły Podstawowej w Nedeżowie.  Byliśmy dowożeni 12 km ,furmankami w ramach forszpanu/podwody- wyznaczał sołtys,na pochód w Tomaszowie Lubelskim.Później przez 4 lata maszerowałem już jako uczeń tomaszowskiego LO. Następnie maszerowałem , ale już mniej ochoczo,w Krakowie będąc studentem AGH/przed jednym z pochodów była nawet sprawdzana lista obecności!/. Ostatni pochód ,bodajże w 1980 r.,zaliczyłem w Warszawie.

 

Reklamy

2 uwagi do wpisu “Moje Muzeum Pocztówek 88.Warszawa mało znana, cz 1

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s