Moje Muzeum Pocztówek 87.Najstarsze ilustrowane pocztówki po obiegu

Moje najstarsze , ilustrowane pocztówki.

Obecny wpis to spełnienie życzenia p.Andrzeja, który w komentarzu do wpisu 81 upomniał się o zaprezentowanie na blogu starych ilustrowanych pocztówek. Pokazuję tylko pocztówki z tzw długim adresem, bo tylko takie uważam za prawdziwie stare.Trzy takie pocztówki już zamieściłem na blogu/patrz: wpis 2/,obecnie zamieszczam 12 pocztówek, z czego 9 jest po obiegu pocztowym.

1.Pozdrowienia z Glatz /obecnie Kłodzko/. Moja najstarsza ilustrowana pocztówka po obiegu pocztowym,przesłana w 1896 r. z Glatz do Chrudim na Morawach.

2.Pocztówka litograficzna z Jerozolimy wydana w 1898 r. z okazji wizyty w tym mieście,niemieckiego cesarza Wilhelma II wraz małżonką.Wizyta cesarska odbyła się z wielką pompą.By cesarski orszak mógł wjechać do Starego Miasta ,gubernator Jerozolimy,/mianowany przez Sułtana Hammida II/, rozkazał wykonać wyłom w murze obok Bramy Jaffy  . Pocztówka została przesłana w 1898 r.,do Jannowitz/obecnie Janowice Wielkie w pow.jeleniogórskim/.Na pocztówce znaczek nr 70 ,z 1892 r.,wydany przez pocztę Imperium Otomańskiego.

3.Pocztówka węgierska/Cp/,przesłana w 1898 r z Karansebes/obecnie w Rumunii/do Pragi.

4.Pocztówka wysłana w 1898 r. z Aussing/obecnie Ujście nad Łabą/do Ziegenhain w Nadrenii Palatynacie.Pocztówka zapisana ołówkiem.

5.Pocztówka niemiecka z obrazem Bernharda Plockhorsta, zatytułowana:,,Ostatnia Noc Bożego Narodzenia XIX w”,wysłana 24.XII.1899 r. z Betlejem via Jerozolima /stempel z 25.XII.1899 r./do Wittgensdorf-Chemitz w Saksonii.Na pocztówce znaczek nr 22,poczty austriackiej ,wydanie dla Levantu.

6.Pocztówka wysłana w 1900 r.z Bruneck/Trydent-Górna Adyga/do Ulm w Niemczech.Pocztówka zapisana ołówkiem.

7.Pocztówka z widokiem Molkenhaus,leśnego pensjonatu w Bad Harzburg w Dolnej Saksonii ,przesłana w 1900 roku do Gustrow /Meklenburgia-Pomorze/Pocztówka zapisana ,gdzie się tylko dało!Doskonały stan zachowania.

8.Pocztówka przedstawiająca troje biesiadników ,raczących się zupą z jednego talerza.Scena ta nie jest mi obca .Również w moim rodzinnym domu po II W.Ś. jedliśmy wspólnie, z jednego żeliwnego garnka, ziemniaki kraszone skwarkami. Pocztówka przesłana w 1902 r.z Innsbrucka/Austria do Krajnburg/obecnie Kranj w Słowenii.

9.Pocztówka belgijska wysłana w 1903 r. z Liege do Verviers.Pocztówka zapisana ,gdzie tylko się dało.Doskonały stan zachowania.

10.Pocztówka polska, fotograficzna z lat 1900-1904.W opisie jest już nazwa ,,Pocztówka”-pokłosie konkursu z 1900 r/wpis 2/. W latach 1900-1960/? -mam taką pocztówkę z 1952 r/dość rozpowszechnioną praktyką  ,było wykonywanie przez fotografów zdjęć formatu pocztówki z liniaturą na rewersie co umożliwiało przesyłanie fotografii bez użycia koperty.Szkoda,że zdjęcie to nie zostało opisane.

11.Pocztówka austriacka,fotograficzna z 11 czerwca 1916 r.-pamiątka rodzinna .Na fotografii 18-letni Wojciech Dorota, ,najmłodszy rodzony brat mojego dziadzia Franciszka/między nimi było 19 lat różnicy!/. Postać tragiczna.Mając 16 lat ,wiedziony młodzieńczą ciekawością ,pobiegł na pobojowisko/ pod pierwszym lasem w Nedeżowie/, na którym uprzednio starły się oddziały wojsk rosyjskich i austriackich,było to podczas I W.Ś.Dostrzeżony przez lornetkę przez austriacki oddział został uznany za rosyjskiego szpiega.Od rozstrzelania uratowało go nadjechanie austriackiego oficera i w ten sposób trafił do austriackiej niewoli. Pracował w gospodarstwie we wsi Markla .Sądząc po zdjęciu ,można przypuszczać,że był dobrze traktowany.Po powrocie z niewoli niedługo cieszył się młodością.Dostał powołanie na wojnę polsko -bolszewicką 1919-20. Ranny w stopę,trafił do rosyjskiego obozu jenieckiego .Po ucieczce z obozu,ukrywał się u czeskiego osadnika na terenie obecnej Ukrainy.Nieleczona stopa pozostawiła trwały ślad .Został kaleką.Prezentowana pocztówka została zapisana przez Wojciecha Dorotę.

12.Pocztówka polska,fotograficzna ,z okresu 1920-1939.Odkryłem ją przypadkowo ,kilka lat temu w rodzinnym domu w Nedeżowie 11.Kogo przedstawia ?i gdzie wykonano to zdjęcie ?,tego nikt z rodziny nie był w stanie mi powiedzieć,ani też najstarsi mieszkańcy wioski/Dziadkowie i Rodzice w tym czasie już nie żyli/. Chyba nierozwiązalna zagadka?

Większość z zaprezentowanych pocztówek potwierdza,że podjęta 1.02.1904 r. decyzja poczt o podziale strony adresowej na dwie części była w pełni uzasadniona/pisałem o tym we wpisie 2/. Pozostałe posiadane przeze mnie pocztówki  z długim adresem nie są po obiegu pocztowym/z wyjątkiem jednej/ i  nie będę ich publikować.

Reklamy

Jedna uwaga do wpisu “Moje Muzeum Pocztówek 87.Najstarsze ilustrowane pocztówki po obiegu

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s