Moje Muzeum Pocztówek 86.Pocztówki z Wołomina.

Wołomińskie pocztówki.

Wołomin -miasto liczące 37 000 mk  jest położone 20 km na północny wschód od Warszawy przy petersburskiej linii kolejowej otwartej w 1862 r.!  Etymologia ludowa wywodzi nazwę miejscowości Wołomin od przysłowia powstałego wśród kupców:,,wolę omiń”,bo podobno w okolicznych lasach grasowali zbójnicy. Szkoda,że ta budząca grozę historia nie wystraszyła nieustępliwe FATUM, które od kilkunastu lat prześladuje nasze miasto, sprowadzając nań lawinę nieszczęść:

Mafia, upadek: Huty Szkła/ i rozkradzenie części jej majątku/, Stolarki Budowlanej, Przedsiębiorstwa Poszukiwań Naftowych, SKOK-u, Banku Spółdzielczego, ciągnące się kłopoty RIPOK oraz Internetu dla sołectw rodzą obawy, że to nie koniec nieszczęść…Zastanawiam się, czy aby ci ,którzy byli w mafii lub okradli :SKOK , Bank Spółdzielczy oraz ci co trwonią publiczne pieniądze nie są przypadkiem potomkami tych dawnych zbójników? Więcej o Wołominie ,będzie, po prezentacji pocztówek. We wpisie zamieszczam tylko najciekawsze i rzadziej spotykane /z wyjątkiem pozycji:1,7 i 8 pocztówki z Wołomina/.

1.Wołomin.ul.Kościelna 1. W tym budynku, na pierwszym piętrze w 1965 r. mieściło się czasowo ,biuro,, Przedsiębiorstwa Poszukiwań Naftowych w budowie”. W Przedsiębiorstwie tym przepracowałem 14 lat,a moja Żona 48 lat.Przedsiębiorstwo to zostało zlikwidowane w 2015 r.A teraz mało znana,ciekawostka :W swej historii,/po II W.Ś/ ulica Kościelna /na odcinku od obecnej ul.Legionów do pl.3- go Maja/była ul.Stalina ,późnej była ul.Kasprzaka,by w końcu powrócić do nazwy pierwotnej.

2.Wołomin .ul.Prądzyńskiego 1.Siedziba Komitetu Powiatowego PZPR-oddana do użytku w 1964 r. Obecnie, po dobudowie skrzydeł ,w budynku tym mieści się Starostwo Powiatowe.

3.Wołomin. Szpital przy ul.Gdyńskiej , oddany do użytku w 1975 r.

4.Wołomin.Urząd Pocztowy w pobliżu przystanku kolejowego Wołomin-Słoneczna.

5.Wołomin. ul.Lipińska.Szkoła Podstawowa nr 5,zbudowana w ramach akcji 1000 szkół na Tysiąclecie, oddana została do użytku na przełomie lat 1968/1969. Pocztówkę wydano w 1969 r.,z okazji 50-lecia Wołomina.

6.Wołomin. Budynek na rogu ulic Legionów i Wileńskiej. Obecnie, po rewitalizacji mieści się w nim m.in.Miejska Biblioteka Publiczna. Pocztówka współczesna,wydana w 2009 r.Do jej wykonania wykorzystano zdjęcie z lat 1930-ych. Przed II W.Ś. jak też po niej, w budynku tym mieściła się Szkoła Podstawowa.

7.Wołomin. Plac 3 Maja.Na pierwszym planie :Fontanna w postaci gejzeru/niestety z zimną wodą!/,na dalszym planie: pomnik Jana Pawła II wzniesiony w 2005 r.Na pocztówce ,widać pomnik jeszcze nieukończony, figurki dwojga dzieci dodano kilka lat później. Plac 3 Maja był przebudowany ok.12 lat temu,i wg zapowiedzi UM będzie rewitalizowany!

8.Wołomin .Widok na Wołomin i na Warszawę potwierdzający, że stolica jest tuż tuż za opłotkami Wołomina. Zdjęcie do pocztówki wykonał w 2013r.p.Ł.Rygało z dachu wieżowca na rogu ulic: Kościelnej i Al.Niepodległości.Wg starszych mieszkańców Wołomina ,Pałac Kultury i Nauki można było dostrzec z,,szubienicy”-nadziemnego przejścia nad torami na wysokości ul.Sławkowskiej/rozebranego w 2016r./,dopóty nie urosły drzewa w pobliżu stacji kolejowej.

Pocztówki z poz.6-8,unaoczniają, że produkcją pocztówek nie powinni zajmować się laicy.

9.Pocztówka włoska przedstawiająca obraz:,,Madonna z Harpiami”namalowany przez Andreę del Sarto/z lewej strony Madonny:Św. Franciszek,z prawej:Św. Jan Ewangelista/. Obraz ten jest przechowywany w Galleri Uffizi w we Florencji. Obraz, który znajduje się w prawej kaplicy kościoła p.w. Matki Bożej Częstochowskiej w Wołominie jest kopią tego obrazu. Przedmiotowy obraz intrygował mnie od czasu ,odkąd po raz pierwszy go ujrzałem, zagadkę wyjaśniło dopiero  zdobycie włoskiej pocztówki.

10 i 11.Dwa zdjęcia które, wykonałem latem 1998 r. w Wołominie na ul.Kościelnej. Na zdjęciach: legendarny Misiek,vel Kolejarz,vel Szeryf,vel Poborca,vel Kundys/pochodził z Tłuszcza/. Ten bezdomny ,mądry i powszechnie lubiany/z wyjątkiem głupka, który szczując na niego swego agresywnego psa przyczynił się do jego przedwczesnej śmierci/był pupilem mieszkańców. Misiek podróżował pociągami i autobusami,odwiedzając okoliczne targi i cukiernie. Miał maniery. Gdy na przystanek Wołomin-Słoneczna przyjechał zatłoczony pociąg z Tłuszcza to Misiek nie pchał się na siłę, ale zaczekał na następny luźniejszy pociąg.

Niniejszy wpis został wywołany przez jedną dziennikarkę, która kilka miesięcy temu zarzuciła mi, brak na moim blogu, pocztówek z Wołomina. Więc czynię zadość życzeniu.Mimo,że piszę go w prima aprilis,to wpis jest serio a nawet bardzo serio.

Wracając do Wołomina . Gdy przed laty, jeszcze za czasów PRL ,przybyłem za pracą, do Wołomina, to miasto mimo bogactwa zieleni,/po której pozostały resztki,mam na myśli drzewa którymi były wysadzane ulice/wyglądało bardzo licho:zaniedbane ulice i chodniki, odrapane fasady budynków itd. Miejscowi, pytani o ten stan rzeczy, tłumaczyli, że to dlatego, że władze miasta są przywożeni w teczkach i że dochody miasta zabiera Warszawa. Dziś po 27-iu latach samorządności,  zbyt mało zmieniło się w Wołominie w porównaniu z innymi znanymi mi miastami. Trzeba przyznać,że miejscowa władza nie zapomniała natomiast zadbać o siebie. Wypiękniały: Urząd Miejski i Starostwo Powiatowe dołączył Sąd Rejonowy, któremu gmachu mogą pozazdrościć najbogatsze kraje. Pięknie się też prezentuje otoczenie tych gmachów. Natomiast zmiany w mieście są mniej widoczne, może dlatego,że jest ich mało i są rozproszone. W ciągu  minionych 27 lat wydano /a raczej zmarnowano/setki tysięcy złotych a może i miliony na megalomańskie pomysły: Projekt budowy lotniska pod Wołominem/pomysł Konrada ,,Wspaniałego”!/,Dirt park,Muzeum w Ossowie/istniejący pawilon Muzeum uważam za wystarczający/, przybudówka /za 4,6 mln zł/do budynku Urzędu Miasta, przebudowa Placu 3 Maja- która ma być powtórzona!, budowa parku przy Domu Nałkowskich itp.Nierozważnie pozwolono zbudować 7 supermarketów ,w tym Galerii Wołomin/niewiele miast powiatowych już ją ma!/- i można powiedzieć,że :,,Supermarketami Wołomin stoi”. Ile z tego powodu zostanie zamkniętych sklepików w centrum miasta to może wkrótce się okazać,po otwarciu tunelu przy przystanku Wołomin-Słoneczna.Urody miastu nie dodają nieprzeźroczyste, ale za to bardzo wysokie /4,5-7m/ekrany akustyczne wzniesione przy torach, dzielące miasto na dwie części. Zastanawiające jest to, że przez 150 lat przez Wołomin jeździły pociągi i generujący przez nie hałas nie przeszkadzał ludziom budować się w pobliżu torów.Teraz ,po modernizacji trasy pociągi jeżdżą już cicho a mimo to, ekrany powstają.Mieszkańcom przybywa dodatkowa bezpłatna,,atrakcja „jazda tunelem na trasie Wołomin-Zielonka.Dwa tygodnie temu przeczytałem w miejscowej gazecie artykuł o Planie Rewitalizacji 50 % ulic i budynków Centrum Wołomina do 2030 r!Z artykułu wynika m.in.,że ma być rewitalizowany Plac 3 Maja/był już przebudowany jakieś 12 lat temu!/a na miejscu po spalonym Globi zostanie wybudowany budynek o nie znanym jeszcze przeznaczeniu ,który będzie wizytówką Wołomina/proponuję żeby to był Pałac Burmistrzowski  ewentualnie cyrk, ale kwadratowy/. Na zaprojektowanie budynku ma być rozpisany konkurs do którego prawdopodobnie zostaną zaproszeni architekci z zagranicy. Jeżeli tak ,to proponuję trójkę: Libeskind,Foster,Gehry.Po pełnym zapoznaniu się z tym artykułem,powtórzę za Maksem:,,Ciemność,widzę ciemność,ciemność widzę”. Zmiany które zaszły w Wołominie po 1990 r.można skwitować przysłowiem:,,JAKI PAN ,TAKI KRAM”. Kramem jest Wołomin,a Panem:Wszyscy dotychczasowi burmistrzowie i radni.

Reklamy

5 uwag do wpisu “Moje Muzeum Pocztówek 86.Pocztówki z Wołomina.

  1. Pozwalam sobie wyrazić odmienne zdanie odnośnie pochodzenia nazwy Wołomin. Z książki pt. ” Dzieje Wołomina i okolic ” wynika, że wiele pobliskich miejscowości miało w swej nazwie człon „Wola”np. Targowa Wola /Kobyłka/,Ząbkowska Wola/Ząbki/, Długa Wola/Okuniew. Uważam,że przysłowie winno być pisane z dużej litery” Wolę omiń”,bo to niebezpieczne miejsce nazywano po prostu Wolą.

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s