Moje Muzeum Pocztówek 84.Święty Kazimierz.Kazimierze

 Święty Kazimierz.Kazimierze.

Przypadające dziś wspomnienie/Święto św.Kazimierza Królewicza patrona wszystkich Kazimierzy zachęciło mnie do zamieszczenia wpisu, im tylko poświęconego.Wpis obejmuje też miasta i dzielnice miast, noszące to imię. A teraz kilka zdań o patronie Kazimierzy: Św.Kazimierz Królewicz patron Polski i Litwy urodził się 3.10.1458 r. w Krakowie. Był synem Króla Kazimierza Jagiellończyka i Elżbiety Rakuszanki. Wychowawcą młodego księcia był Jan Długosz. Za swego krótkiego życia dał się poznać jako sprawiedliwy i pobożny młodzieniec. Zmarł na gruźlicę w dniu 4.03.1484 r. i został pochowany w Katedrze Wileńskiej. Kanonizowany został w 1602 r. W dniu św.Kazimierza odbywają się w Wilnie corocznie słynne Kaziuki-jarmark odpustowy.Tradycja kaziuków jest też kontynuowana w kilku miastach Polski:  w Poznaniu,Białymstoku,Ełku..,przez byłych mieszkańców Wilna i ich potomków.Warto dodać,że imię Kazimierz było imieniem dynastycznym niektórych Piastów i Jagiellonów.

1.Pocztówka przedstawia Św.Kazimierza Królewicza z białą lilią. Obraz został namalowany ok.1670 r. przez Daniela Schultza i znajduje się w Kościele-Klasztorze Franciszkanów Reformatorów w Krakowie.

kazimierz-krolewicz

Przymiotnik ,,Sprawiedliwy” historia przypisuje też/choć niektórzy historycy w to wątpią/jednemu z naszych najstarszych władców:Kazimierzowi II Sprawiedliwemu/1138-94/założycielowi Kazimierza Dolnego.Założycielem tego miasta nie był z pewnością Kazimierz III Wielki, jak niektórzy sądzą! Warto dodać, że drugi człon nazwy:Dolny dodano do nazwy początkowej wiele lat później ,już po założeniu Kazimierza obok Krakowa w 1495r., dla ich rozróżnienia. Krakowski Kazimierz był w górze Wisły a drugi czyli starszy, w dolnym biegu rzeki.

Kazimierz Dolny zwany Perłą Renesansu może poszczycić się 900-letnią historią. Obecnie liczy 3,5 tyś.mieszkańców. Jest malowniczo położony, w pow.puławskim ,na prawym brzegu Wisły. Miałem okazję dwa razy odwiedzić to piękne miasteczko/pierwszy raz z wycieczką z LO z Tomaszowa Lubelskiego drugi raz w 1985r./. Uważam, że prezentowane poniżej pocztówki/7 szt./w pełni potwierdzają niepowtarzalną urodę Kazimierza Dolnego:

2.Widok z Góry Trzech Krzyży. Widać Rynek i na dalszym planie: Wisłę.

kazimierz-2

3.Fragment Rynku. Na drugim planie :Góra Trzech Krzyży. Krzyże stoją już 300 lat. Zostały postawione na pamiątkę ofiar epidemii cholery.

kazimierz-3

4.Fragment miasta. Z prawej : Góra Trzech Krzyży, za nią  ruiny Zamku .Widoczna jest Fara i Wisła.

kazimierz-4

5.Ruiny Zamku z XIV-XVI wieku wzniesionego prze Kazimierza III Wielkiego. Za Zamkiem,Wisła.

kazimierz-5

6.Widok z Rynku na Kościół farny pw. Jana Chrzciciela i św.Bartłomieja. Fara jest najstarszą świątynią Kazimierza, została wzniesiona w XV w.

kazimierz-6

7.Widok na Farę i na Górę Trzech Krzyży.

kazimierz-7

8.Kamienica Przybyłów .Renesansowe cacko.Chyba najczęściej fotografowany zabytek Kazimierza.

kazimierz-8

9.Malowniczy krajobraz okolic Kazimierza Dolnego.

kazimierz9

Po odwiedzeniu Kazimierza Dolnego pora się przemieścić, najlepiej Wisłą/w kierunku jej źródła/ bo to najkrótsza droga, do oddalonego o ca 230 km ,Kazimierza w Krakowie.

Kazimierz ,obecnie dzielnica Krakowa został założony w 1495r. przez Króla Jana Olbrachta jako oddzielne od Krakowa miasto dla przesiedlonych tam z Krakowa, Żydów. Dopiero w XIX w Kazimierz został przyłączony do Krakowa.

10.Przy tablicy z planem Kazimierza stojącej przy wejściu do tej dzielnicy/od ul. Starowiślnej/,niektórzy Kazimierze,w tym przypadku autor blogu, robią sobie zdjęcie,to zostało wykonano 12.07.2013 r.

kazimierz10

11.Kraków-Kazimierz ul.Szeroka:Budynek z prawej to synagoga Remu/jest czynną synagogą/. W dali widać: Starą Synagogę,obecnie mieści się w niej muzeum. Na ulicy Szerokiej ,która faktycznie jest placem, odbywa się corocznie Festiwal Kultury Żydowskiej. Na dole pocztówki jest rysunek przedstawiający tę ulicę z okresu sprzed II W.Ś.

kazimierz11

Przed kilku laty natknąłem się na następującą wypowiedź ,niepodpisanego autora ,o Kazimierzach:,,Kazimierz kocha albo nienawidzi-nie traci czasu na nijakie relacje z ludźmi”.Wyłączywszy trzeci i czwarty wyraz/licząc od początku/całkowicie zgadzam się z tą opinią.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s