Moje Muzeum Pocztówek 83.Pocztówki niedokładnie opisane

Trzy pocztówki opisane niedokładnie.

1.Warszawa.Plac Teatralny.Pocztówka reklamowa.Na rewersie nie podano,że jest to Warszawa.

nike-1nike-2

Na skanach, awers i rewers pocztówki. Przed Warszawską Nike,autorstwa Mariana Koniecznego, wzniesioną w 1964 r.,modelka z reklamowanym motocyklem SHL M-11, produkowanym w Kielcach w latach 1961-1967 i na ten okres należy datować tą pocztówkę. Pomnik Nike w latach 1990-ych został zdemontowany/ w związku z projektowaną zabudową północnej pierzei Placu Teatralnego /i w 1997 ustawiony na znacznie wyższym cokole, w nowym miejscu tj. na Skarpie przy zachodnim wlocie do Tunelu  W-Z. Obecne otoczenie pomnika w niczym nie przypomina poprzedniego i można się spodziewać,że nieznający historii pomnika patrząc na prezentowaną pocztówkę uzna ją za fotomontaż.

2.Nysa. Ulica Bracka. Pocztówka reklamowa.Na rewersie pominięto nazwę miasta,czyli Nysy.

nysa-1nysa-2nysa-3

Na skanach: Awers, rewers pocztówki oraz aktualny wydruk widoku ulicy, uwiarygadniający miejsce zrobienia zdjęcia do pocztówki. Ta nieopisana pocztówka w przeciwieństwie do poprzedniej okazała się trudna w identyfikacji.  Pocztówka ta reklamowała samochód Nysa 501 F, produkowany w Nysie w latach 1964-1969 r. Ponieważ  firma ,,Motoimport”zajmująca się handlem motoryzacyjnym mieściła się w Warszawie to  początkowo ,tę pocztówkę/zdjęcie do niej/ kojarzyłem z Warszawą sugerując się pocztówką ,,motocyklową”. Należało zatem ustalić miejsce zrobienia zdjęcia. O pomoc zwróciłem się do kilku mieszkańców stolicy /w tym starszej pani z muzeum/, deklarującym się w rozmowie jako znawcy Warszawy – mieszkający w niej  od dziecka ! Wszyscy zgodnie oświadczyli, że charakterystyczna, bo z okrągłymi okienkami kamienica jest na Krakowskim Przedmieściu. Po tych zapewnieniach postanowiłem na własne oczy zobaczyć tę kamienicę ale okazało się,że takiej nie ma ani na Krakowskim Przedmieściu ani na Freta.Utwierdziło to mnie tylko w przekonaniu , że przechodząc ulicami nie zwracamy uwagi na otaczającą nas architekturę. Po wykluczeniu Warszawy, pozostałem z nierozwiązaną zagadką , którą udało się rozwiązać mojej Żonie,dopiero po powstaniu programu: Google Street View. Trzeci skan -wydruk mapy, potwierdził ul.Bracką w Nysie jako miejsce wykonania zdjęcia/charakterystyczne okrągłe nisze w fasadzie kamienicy/.

3.Warszawa .Trasa W-Z .Skarpa.

skarpa

Pocztówka niby opisana, ale opis pomija istotne elementy zdjęcia tj. ruiny Starego Miasta, sterczący narożnik zburzonego Zamku Królewskiego  oraz dużą kolejkę ludzi do schodów ruchomych pozwalających na wjazd z Trasy W-Z na Plac Zamkowy.Trasę W-Z oddano do użytku 22 VII 1949 roku i największą atrakcją dla zwiedzających ją tego dnia była przejażdżka ruchomymi schodami !!!Były to pierwsze schody ruchome w powojennej Polsce. Pocztówka ta w sposób bezdyskusyjny potwierdza ,że zdjęcie do niej zrobiono 22VII 1949 r.

Reklamy

6 uwag do wpisu “Moje Muzeum Pocztówek 83.Pocztówki niedokładnie opisane

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s