Moje Muzeum Pocztówek 81.Pocztówki z grafikami Artura Szyka

  Cztery pocztówki autorstwa Artura Szyka.

Wybitny artysta grafik, ilustrator książek i m.in. autor pocztówek urodził się w 1894 r. w Łodzi w rodzinie żydowskiej. Uważał się zarówno za Żyda jak i za Polaka wypowiadając znamienne zdania: ,,Jestem Żydem a Polska jest moją ojczyzną” i ,,Nie umiem jednego i drugiego oddzielić w swoim sercu”. Podczas wojny polsko-bolszewickiej 1919/1920 służył w polskiej armii. Od 1921 mieszkał i tworzył we Francji, następnie w Wielkiej Brytanii, a od 1940 mieszkał w USA i tam zmarł w 1951 r. Twórczość Szyka cechuje bogata kolorystyka i dbałość o szczegóły o czym można się przekonać oglądając prezentowane pocztówki. Pocztówki te są pokłosiem grafik Szyka /namalował ich 20 szt./, które zostały zaprezentowane w 1939 r. w polskim pawilonie na Wystawie Światowej w Nowym Jorku. Tematem grafik a w konsekwencji pocztówek był wkład Polaków do historii Stanów Zjednoczonych oraz związki pomiędzy oboma krajami.

1.Woodorow Wilson/1856-1924/i Ignacy Paderewski/1860-1941/.

szyk-2

W marcu 1916 r. Paderewski przedstawił osobiście prezydentowi Stanów Zjednoczonych kwestię odrodzenia się Polski. Podczas jednego ze spotkań Wilson powiedział: ,,Mój drogi Paderewski, mogę zapewnić Pana, że Polska się odrodzi i będzie znów istnieć”. Wilson dotrzymał obietnicy i w dniu 8.01.1918 r.w przedstawionym Kongresowi programie pokojowym w pkt 13 napisał  m.in.,że:,, powinno być utworzone niepodległe Państwo Polskie”. Ignacy Paderewski, wybitny artysta, kompozytor, pianista a zarazem wielki patriota, mąż stanu, premier i minister spraw zagranicznych Rzeczpospolitej ,mimo ciężkich doświadczeń w życiu osobistym był człowiekiem głębokiej wiary. Słowa :Bóg-Honor-Ojczyzna nie były dla niego pustymi hasłami, traktował je dosłownie. /We wpisie nr 53 zamieściłem pocztówkę przedstawiającą Paderewskiego w okresie młodości/.

2.Jan z Kolna/1435-1484/.

szyk-4

Polski żeglarz , który wg. przypuszczeń jako Johannes Scolnus, w służbie Króla duńskiego,we flotylli  duńskich statków miał dotrzeć przed Kolumbem bo już w lecie 1476 r do Ameryki/wybrzeże Labradoru i okolice Bostonu/.

3.Tadeusz Kościuszko/1746-1817/.

szyk-3

Inżynier wojskowy, polski i amerykański generał. Przebywając  w latach 1776-1784 w Ameryce Północnej zajmował się fortyfikacją miast i obozów wojskowych. Po powrocie do kraju brał udział w wojnie polsko-rosyjskiej  w 1792 r. a następnie był przywódcą Insurekcji Kościuszkowskiej 1794-1795. Zmuszony w 1796 r. przez cara do emigracji, zmarł  w 1817 r. w Szwajcarii.

4.Kazimierz Pułaski/1745-1779/.

szyk-1

Bohater walk o wolność dwu narodów:polskiego/Konfederacja Barska/i amerykańskiego. W Ameryce dosłużył się stopnia generała. Zginął 11.10.1779 r. w bitwie pod Savannah walcząc w latach 1777-1779 w szeregach armii Jerzego Waszyngtona w wojnie o niepodległość Stanów Zjednoczonych. Na jego cześć , corocznie w pierwszą niedzielę października , w Nowym Jorku na 5 Alei odbywa się parada Pułaskiego.

Prezentowane pocztówki /wydanych było 20 /zostały wykonane w 1939 r.przez Drukarnię Narodową w Krakowie i noszą tytuł:  Obrazy z chlubnych dni Braterstwa Polsko-Amerykańskiego.

Reklamy

4 uwagi do wpisu “Moje Muzeum Pocztówek 81.Pocztówki z grafikami Artura Szyka

  1. Ta prezentacja koresponduje z przyjazdem amerykańskich żołnierzy do Polski. Dziwne, ciekawe i niepokojące są wydarzenia najnowszej historii.
    A ja bardzo lubię oglądać wszystkie prezentowane w tym blogu pocztówki, których autorami są malarze. Dziękuję i pozdrawiam.
    Barbara

    Polubienie

  2. Dziękuję za bardzo celny komentarz nawiązujący do przybycia do Polski,do Żagania amerykańskiej brygady pancernej/3500 żołnierzy +sprzęt /.Dziś z kolei,podczas uroczystości powitalnych brygady, spodobała mi się wypowiedź amerykańskiego generała Timothy Mc Guire o polskim i amerykańskim generale Kazimierzu Pułaskim.

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s