Moje Muzeum Pocztówek 78.Pocztówka podwójna.Dwie na jednym kartoniku

 Dwie pocztówki na jednym kartoniku 15×10,5cm.

We wrześniu 2016 na pchlim targu na Kole/w Warszawie/kupiłem niezwykłą pocztówkę. Pocztówkę jakiej dotychczas nie widziałem ani o istnieniu takowej nigdy nie słyszałem. Jest to polska pocztówka wykonana .w 1969 r. przez bułgarską firmę Fotoizdat. Niezwykłość tej  pocztówki polega na tym, że na podstawowe ,opisane na rewersie zdjęcie ,przedstawiające Bramę Mariacką w Malborku zostało nałożone drugie zdjęcie , ale,, do góry nogami”. Zdjęcie to przedstawia dwa duże obiekty.W głębi na dalszym planie: Budynek w formie prostopadłościanu,bliżej, na wysokości czerwonego autobusu , po prawej stronie: kościół.Niestety,to drugie zdjęcie nie zostało opisane na odwrocie pocztówki! A oto skany obu przedmiotowych ilustracji: Z lewej :ilustracja podstawowa, a jej opis jest następujący: Malbork. Brama Mariacka z 1352-1383r. Z prawej,w dolnej części pocztówki widać , skan zagadkowej ilustracji.

impmalbork-brama  mpmalbork-brama-i-bulgaria

Analizując z żoną zagadkową ilustrację staraliśmy się powiązać ją z którymś z  polskich miast mających pod koniec lat 1960-ych miejską komunikację autobusową co sugeruje czerwony autobus na zdjęciu. Gdy już wyeliminowaliśmy wszystkie znane nam miasta, postanowiłem udać się po pomoc do Wydawnictwa Karta w Warszawie, które ma wprawę m.in.w identyfikacji nieopisanych starych zdjęć . Mimo kilku  prób nie udało się sympatycznym Paniom odczytać napisu na ścianie budynku/prawy skraj zdjęcia/ani danych z czerwonego autobusu. Następne kroki skierowałem do Biblioteki Narodowej gdzie od Pani z Ikonografii usłyszałem sugestię by wykadrować czytelną część tajemniczej fotografii i poszukać ,,po obrazie”wchodząc na: images.google.com  Ale do skorzystania z tej podpowiedzi nie doszło bo podczas powrotu z Warszawy zacząłem się zastanawiać czy aby firma Fotoizdat w ramach przyjaźni bułgarsko-polskiej nie wykonała pocztówki internacjonalistycznej, gdyż architektura budynku zaczęła budzić moje wątpliwości, przestała mi pasować jako nasza. Postanowiłem zatem zwrócić się o pomoc do dobrego znajomego, p.Sławomira Skwarskiego, który przez kilka lat mieszkał w Sofii.I był to strzał w dziesiątkę. Pan Sławek orzekł, że widoczny na zdjęciu budynek to TZUM, wielki supermarket usytuowany w centrum Sofii przy zbiegu ulic: Dondukowa i Marii Luizy ale były wątpliwości odnośnie kościoła. Były różne sugestie, które  po sprawdzeniu z fotografiami w sieci,odpadały.W końcu stanęło na cerkwi prawosławnej Sveta Nedelja/w tej cerkwii w 1925 r. komuniści dokonali nieudanego zamachu bombowego na cara Borysa III/  . Ta cerkiew początkowo też budziła wątpliwości a to z tego względu , że na pocztówce ma ciemną fasadę a w sieci fasada jest jasna , ale sprawę  wyjaśniła informacja w Wikipedii, że cerkiew ta w 2000 r przeszła zabieg oczyszczenia fasady. Dodatkową trudnością w identyfikacji było to że w sieci nie ma takiego ujęcia cerkwi jak na pocztówce. Dla nabrania pełnej pewności co poczynionych ustaleń wstąpiłem do Ambasady Bułgarii , gdzie uzyskałem potwierdzenie naszych przypuszczeń oraz z informację, że przedmiotowe zagadkowe zdjęcie zostało wykonane z budynku Ministerstwa Sprawiedliwości i, że widoczne na zdjęciu otoczenie cerkwi uległo w ostatnich latach przebudowie. W rozwiązywaniu pocztówkowej zagadki uczestniczyło 7 osób, wszystkim dziękuję. Dziękuję p.Janowi Bartnikowi za potwierdzenie naszych ustaleń mimo niekorzystnego usytuowania  kamery, która sfilmowała otoczenie cerkwi.

A tak wygląda właściwa pocztówka/ta po lewej/ przedstawiająca Bramę Mariacką w Malborku. Pocztówka ta została wykonana w 1972 r również przez firmę Fotoizdat . Do jej wykonania wykorzystano to samo zdjęcie co do feralnej z 1969r.

mpmalbork-brama-mariacka 

Po rozwiązaniu pocztówkowej zagadki wypada mi liczyć na wielki łut szczęścia jakim byłoby spotkanie pocztówki bułgarskiej z 1969 r przedstawiającej Centrum Sofii /zbieg ulic:Dondukowa, Marii Luizy i Vitoshy/z TZUM-em i z cerkwią Svetą Nedelją.                                                                                                                                                                                                                P.S. I taki łut mi się przytrafił,po prawie 28 miesiącach  śledzenia sprzedaży pocztówek na Allegro!Poszukiwaną bułgarską pocztówkę namierzyłem i kupiłem3 stycznia 2019 r.Oto ona,powyżej, po prawej stronie.Edycję wpisu dokonałem w dniu 8 stycznia 2019r.

 

10 uwag do wpisu “Moje Muzeum Pocztówek 78.Pocztówka podwójna.Dwie na jednym kartoniku

  1. Dziękuję za komplement.Na swoje usprawiedliwienie,dodam,że rozwiązywanie zagadek/ale o umiarkowanej skali trudności!/ to moje hobby od młodzieńczych lat.Ponadto, mam obecnie sporo wolnego czasu i trzeba to czymś wypełnić

    Polubienie

  2. Bardzo ciekawa ta pocztówka, a historia związana z poszukiwaniem powyższych informacji godna szacunku dla Pana i wszystkich pomocników. Gratulacje. Czy nie warto spróbować zidentyfikować to bułgarskie miejsce przez mapy Google.Mając dość dokładny adres,chyba da się to zrobić.

    Polubienie

  3. Pani Basiu.Szkopuł w tym,że kamera Google sfilmowała to miejsce pod bardzo ostrym kątem i obraz cerkwi jest byle jaki.Jak wygląda poszukiwana pocztówka bułgarska można odczytać ze skanu po prawej stronie.Ale szukanie jej może być szukaniem przysłowiowej igły w stogu.A nie chce mi się jechać do Sofii ,choć to podobno ładne miasto.

    Polubienie

  4. Thank you for another wonderful article. Where else could anybody get that type of information in such an ideal way of writing? I have a presentation next week, and I’m on the look for such info.

    Polubienie

Dodaj komentarz