Moje Muzeum Pocztówek 77.Wędrujący pomnik

Wędrujący pomnik króla Jana III Sobieskiego.

W najnowszej naszej historii były przypadki  burzenia niechcianych pomników z epoki PRL, czy też przenoszenia pomników  z potrzeby zwolnienia miejsca pod jakąś inwestycję/choćby przypadek warszawskiej Nike/. Tematem obecnego wpisu będzie jeszcze inny przypadek, przenosiny pomnika Jana III Sobieskiego spowodowane zmianą naszej wschodniej granicy państwowej. Pomnik ten dwukrotnie i to o setki kilometrów zmieniał miejsce swojego pobytu. Oto krótka jego historia: Pod koniec XIX w. społeczeństwo Lwowa mając w pamięci liczne związki króla Sobieskiego ze Lwowem/często w nim przebywał a ponadto urodził się w pobliskim Olesku/postanowiło wznieść mu pomnik.Na ten cel ogłoszono publiczną zbiórkę pieniędzy. Twórca pomnika, lwowski rzeźbiarz Tadeusz Barącz oparł swój projekt na pomniku Sobieskiego znajdującym się w Warszawskich Łazienkach Królewskich. Pomnik odlany w brązie został usytuowany na Wałach Hetmańskich. Uroczyste odsłonięcie nastąpiło w 1898 r.

1.Lwów.Wały Hetmańskie.Pomnik Jana III Sobieskiego.Pocztówka sprzed II W.Ś.

imp-lwow

Po zajęciu Lwowa przez ZSRR, pomnik dla tamtejszych władz stał się kłopotliwym obiektem. Dlatego zrodziła się propozycja przerobienia pomnika na pomnik Bohdana Chmielnickiego. Ostatecznie w 1950 r.władze rosyjskie przekazały pomnik Polsce. Został przewieziony do Warszawy i ustawiony w parku w Wilanowie.

2.Warszawa .Wilanów. Zdjęcie z okresu 1950-1964 przedstawiające pomnik króla Sobieskiego w Wilanowie. Na awers zdjęcia nałożyłem znaczek z 1956 r.z pomnikiem Sobieskiego w Łazienkach. Z prawej:Rewers zdjęcia z opisem historii pomnika przez poprzednią właścicielkę fotografii.

imp-zdjecie-pomnika imp-rewers-zdjecia-pomnika

3.Warszawa.Wilanów.Pocztówka z pomnikiem Jana III Sobieskiego .Pomnik przebywał w Wilanowie w latach 1950-1964.

imp-wilanow-pomnik

4.Gdańsk.Targ Drzewny.Pomnik Jana III Sobieskiego. Po przewiezieniu z Warszawy,pomnik został odsłonięty w 1965 r.

imp-gdansk-pomnik

Kilkunastoletni pobyt pomnika króla Jana Sobieskiego w Warszawie nie jest powszechnie znany.Osobiście, o fakcie pobytu pomnika w Wilanowie dowiedziałem się  dopiero w 2008 r, gdy stałem się posiadaczem komputera i uzyskałem dostęp do Wikipedii. Przedtem miałem już co prawda gdańską pocztówkę z tym pomnikiem i wiedziałem , że pochodzi ze Lwowa, ale nie znałem jego warszawskiego epizodu! Gdy trzy lata temu kupiłem zdjęcie z pomnikiem był to już namacalny dowód na jego pobyt w Wilanowie. Jednak nadal poszukiwałem pocztówki z pomnikiem : na pchlich targach i na Allegro. Ciągle bez rezultatu i gdy straciłem nadzieję, tłumacząc sobie, że być może nie wydano pocztówki, której szukam, wreszcie natknąłem się na nią w sierpniu bieżącego roku. I jak tu nie wierzyć ponadczasowym słowom poety:,,niech żywi nie tracą nadziei”

 

 

Advertisements

4 thoughts on “Moje Muzeum Pocztówek 77.Wędrujący pomnik

  1. Wydaje mi się,że przyczyną niezachowania się większej ilości egzemplarzy tej pocztówki było niezbyt ciekawe ujęcie pomnika.Ponadto jej sygnatura wskazuje,że była prawdopodobnie wydana w zestawie i dlatego sprzedała się w małej ilości.

    Lubię to

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Log Out / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Log Out / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Log Out / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Log Out / Zmień )

Connecting to %s