Moje Muzeum Pocztówek 75. Jan Marcin Szancer

Szancer na moich pocztówkach.

75-ty, poniekąd jubileuszowy wpis na blogu zamieszczam w bardzo uroczystym dniu i to potrójnie. Dziś jest Święto Wniebowzięcia NMP/w moich rodzinnych stronach obchodzone jako Święto Matki Boskiej Zielnej/oraz Święto Wojska Polskiego/na pamiątkę Bitwy Warszawskiej/. Ponadto dziś przypada okrągła rocznica moich urodzin. Dla uświetnienia tych uroczystości wybrałem temat z pięknymi pocztówkami J.M.Szancera.

Jan Marcin Szancer urodził się w 1902 r. w Krakowie.Zmarł w 1973 r.w Warszawie. W Krakowie spędził swoją młodość i ukończył tamtejszą ASP.Już w dzieciństwie wykazywał nadzwyczajne zainteresowanie malowaniem. Początkowo, z powodu braku papieru malował na marginesach gazet. Ojciec  widząc  zamiłowanie swego dziecka do malarstwa zaproponował malarzowi sublokatorowi by ten w zamian za czynsz uczył jego syna rysunku i malowania.Tak też się stało. Oficjalny debiut Szancera nastąpił  w 1935 r.Wszystkie swoje prace sygnował /od 1944 r./ inicjałami ,,jms”. Od 1951 r. Szancer był profesorem ASP w Warszawie. Mieszkał przy ul.Karowej 14/16. Był żonaty z aktorką Zofią Sykulską/1913-2008/. Mieli dwoje dzieci, córkę i syna. Prócz ilustrowania książek, szczególnie dla dzieci i młodzieży oraz pracy dydaktycznej na uczelni, Szancer zajmował się też scenografią. Jego ilustracje nadal bawią i uczą dzięki wybitnym plastycznym walorom, kolejne pokolenia Polaków.

1.Pocztówka przedstawiająca J.M.Szancera podczas pracy

IMPSzancer1

2.Fotografia z lat 1960-ych/prawdopodobnie/. Szancer na Kiermaszu Książki w Warszawie. Żona z synem w pracowni męża

IMPSzancer2

3.,,Pan Tadeusz”. Księga dwunasta.-A.Mickiewicz. Poloneza czas zacząć…

IMPSzancer3

4.,,Calineczka”- J .Ch.Andersen

IMPSzancer3_0001

5.,,Pasterka i Kominiarczyk”-J.Ch.Andersen

IMPSzancer4

6.,,Księżniczka na ziarnku grochu”-J.Ch.Andersen

IMPSzancer5

7.,,Świniopas”-J.Ch.Andersen

IMPSzancer6

8.,,Słowik”-J.Ch.Andersen

IMPSzancer7

9.,,Dzielny cynowy żołnierz”-J.Ch.Andersen

IMPSzancer8

10.,,Dzikie łabędzie”-J.Ch.Andersen

IMPSzancer9

11.,,Pinokio”-C.Collodi

IMPSzancer10

12.,,Baśń o siedmiu krukach”-Janina Porazińska

IMPSzancer11

13.,,Kopciuszek”-Ch. Parault

IMPSzancer12

14.,,O Janku co psom szył buty”-Juliusz Słowacki

IMPSzancer13

15.,,O Krasnoludkach i o sierotce Marysi”-Maria Konopnicka

IMPSzancer14

16.,,O Krasnoludkach i o sierotce Marysi”-Maria Konopnicka

IMPSzancer15

Koszałek-Opałek nadworny kronikarz króla krasnoludków Błystka kończy pisanie kroniki i to  jest dla mnie znak by przerwać na pewien czas/na około 50 dni / rozpoczęty 28.05.2015., blog.

A teraz mała zagadka,trzecia z kolei licząc od początku bloga.Niestety,pierwszej zagadki z wpisu 21 nikt dotychczas nie rozwiązał !Pytanie brzmi:Jaki jest tytuł piosenki w której jest mowa o zbieraniu pocztówek przez męża i kto śpiewa tą piosenkę?

Reklamy

8 uwag do wpisu “Moje Muzeum Pocztówek 75. Jan Marcin Szancer

 1. Zagadka dotyczy piosenki „Ech mała” śpiewa ją Maryla Rodowicz. Autor tekstu Andrzej Brzeski. Dwudziesty wiersz tekstu brzmi:”A twój mąż pocztówki zbiera albo znaczki”.

  Polubienie

 2. Rozwiązania zagadki przez Panią,żonę filatelisty po trochu oczekiwałem.Ale w ramach ukłonu dla Pani i Pani męża w jednym z ewentualnych wpisów po wakacjach będzie coś dla filatelistów.Ciekaw jestem czy Pani mąż zauważył w ,,Filateliście „/nr 10 z 2010 r. i nr 2 z 2011 r./mój skromny artykuł o widokówkach,pt.,,Filokartystyka-,,młodsza siostra”filatelistyki?

  Polubienie

 3. Niech Twoja kolekcja rozkwita,niech daje Ci radość i napawa dumą.Niech nie przesłoni Ci reszty świata ,by rodzina i znajomi nie narzekali,że są przez Ciebie zaniedbywani.A poza tym szczęścia ,zdrowia i pogody ducha z okazji minionej rocznicy Twoich urodzin,życzy Dominik .P.S.Blok jest bardzo ciekawy!

  Polubienie

 4. Dziękuję za ten zestaw.Jestem wielbicielką J.M.Szancera.Zachwyca mnie lekkość,subtelność kreski,niezwykła umiejętność oddania ruchu i emocji. Często zaglądam do „5o”,by ucieszyć oczy i uśmiechnąć się do Pana Jana. Gdyby książki i podręczniki dla dzieci były ilustrowane przez tego artystę, mniej byłoby dysgrafików i może większa wrażliwość na piękno

  Polubienie

 5. Jako czarnowidz kiepsko to widzę.Wydaje mi się ,że sprawy zaszły za daleko i ilustracje jms już nie pomogą.Czytelnictwo jest zabijane przez:tv,internet itp.Obserwuję,że w pociągach czytają prawie wszyscy ale smartfony!. Ogarnia nas byle jakość.Denerwuje mnie korespondencyjna byle jakość.Otrzymuję maile bez:ś,ć,ż itp .Pomimo , że klawiatury laptopów i smartfonów umożliwiają poprawne pisanie.

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s