Moje Muzeum Pocztówek 71 Grecja.Aleksander Wielki

Grecja na pocztówkach.                                                                                                                                                                  

Grecję ,Ziemię : Zeusa, Apolla , Ateny, Arystotelesa, Pitagorasa, centaurów, muz ,… zwiedziłem z żoną Miecią w okresie 17-27.10.2001, biorąc udział w autokarowej wycieczce po tym pięknym kraju. Odwiedziliśmy kolejno: Saloniki, Meteory, Dion, Lithoro, Termopile, Delfy, Ateny, Kanał Koryncki, Korynt, Mykeny, Epidavros.

1.Saloniki.Pomnik Aleksandra Macedońskiego zwanego też Aleksandrem Wielkim/siedzi na Bucefale/,wybitnego stratega i największego zdobywcy z IV w . p.n.e., który złamał potęgę imperium perskiego. O kulturową po nim spuściznę bój toczy się między Grecją a jej sąsiadem z północy/powstałym po rozpadzie Jugosławii/. Grecy nie zgadzają się by nosił nazwę: Republika Macedonii.

IMP Grecja

2.Góra Athos.  Jest obszarem autonomicznym/dla jej odwiedzenia wymagana jest wiza/. Wspólnotę tworzy 20 monasterów, w których przebywa obecnie 1800 zakonników.

IMP Grecja2

3,4 i 5. Meteory. Jest to region pojedynczych skał z piaskowca i zlepieńca o wysokości 100 do 150 m, na których zostały zbudowane prawosławne klasztory/24 szt./. Pierwszy klasztor : Wielki Meteor został założony w 1336 r. Obecnie zamieszkałe są przez mnichów tylko cztery klasztory, i tylko cztery /niezamieszkałe przez mnichów/są udostępnione do zwiedzania. Pocztówki przedstawiają kolejno: Klasztor Trójcy Przenajświętszej, sześć klasztorów/w środku u góry jest klasztor Rousanou, do którego prowadzi mostek i ten klasztor zwiedziliśmy/,na trzeciej pocztówce jest pokazany klasztor Varlaam, do którego jest wciągany mnich.

IMP Grecja4 IMP Grecja3 IMP Grecja5

6.Zdjęcie/z dnia 21.10.2001 r./stoję z żoną na tle masywu górskiego zwanego Olimpem, na którym przebywał Zeus. Najwyższy szczyt: Mitkas/najbardziej oddalony/ ma 2918 m n.p.m. i wejście nań zajmuje podobno dwa dni.

IMP Grecja6

7.Termopile. Pomnik Leonidasa -króla Sparty i trzystu spartańskich wojowników, którzy polegli wraz z nim broniąc przed Persami, Przesmyku Termopilskiego w 480 r. p.n.e. Pomnik jest symbolem bohaterstwa i poświęcenia w sytuacji bez wyjścia. Napis na tablicy na usypanym kopcu brzmi:,,Przechodniu powiedz Sparcie, że polegliśmy wierni prawdzie”.

IMP Grecja7

8.Ateny.Stolica Grecji.Na pierwszym planie Stadion Olimpijski, na którym w 1896 r.rozegrano I-sze nowożytne igrzyska olimpijskie. Na dalszym planie widoczny Akropol.To o tym Akropolu śpiewała niezapomniana Anna German:

,,…Spójrz cudzoziemcze,tam wysoko ,ta biała plama to Akropol,Przetrwał własny czas,o krok dwudziesty wiek…”

IMP Grecja9

9.Ateny.Akropol:Wzgórze o wysokości 157 m n.p.m z Parthenonem z V w. p.n.e.,który w swej historii był kościołem Matki  Bożej a następnie meczetem.

IMP Grecja10

10.Ateny.Akropol. Propyleje z V w.p.n.e.

IMP Grecja11

11.Kanał Koryncki. Łączy Morze Egejskie z Morzem Jońskim ma 6,3 km długości,21-24 m szerokości,wysokość ścian otaczających skał 79 m. Został ukończony w 1893 r. Widoczek podobny do pocztówkowego zobaczyliśmy stojąc na brzegu kanału.

IMP Grecja12

12Olimpia.Miejscowość na Peloponezie,w której w starożytności odbywały się igrzyska olimpijskie.Obecnie ,co 4 lata w ruinach Świątyni Hery zapalany jest znicz olimpijski który stąd wędruje do miejsca rozgrywania Igrzysk Olimpijskich.Pocztówka przedstawia moment zapalania znicza.

IMP Grecja13

13.Kreta.Wiejski widoczek z osiołkami i z często spotykanymi wiatrakami.

IMP Grecja15

14.Odpływam z żoną Miecią, w dniu 25.10.2001 r. z Patry na Peloponezie,na pokładzie promu ,,Blue Star” do Ankony we Włoszech ,by przez Loretto/zwiedzaliśmy 2 godz./wrócić autokarem do Katowic.

IMP Grecja14

Pocztówki z poz.:1,2,3,7,8,9,10 i 12 są po obiegu pocztowym.

Reklamy

Jedna uwaga do wpisu “Moje Muzeum Pocztówek 71 Grecja.Aleksander Wielki

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s