Moje Muzeum Pocztówek 70.Dwie ortodoksje na pocztówkach.

Pocztówki związane z ortodoksją judaistyczną i z chrześcijańską.

I.Ortodoksja Judaistyczna.

Główne skupisko ortodoksji judaistycznej to Mea She’arim -dzielnica Jerozolimy założona w 1875 r.,która jest oddalona o kilka minut marszu od Bramy Damasceńskiej. Dzielnicę tę zamieszkują ortodoksi i ultraortodoksi , którzy ściśle przestrzegają 248 nakazów i 365 zakazów biblijnych czyli Halachy, która jest autorytatywną wykładnią Prawa Mojżeszowego/Tory/. Żydzi zamieszkujący Mea She’arim posługują się językiem jidisz, noszą tradycyjne stroje, czarne płaszcze i kapelusze /mężczyźni/a kobiety szare i czarne szaty/nigdy spodni!/. Tu ,w tych biednych i brudnych liczkach, które odwiedziłem w 2006 r.podczas drugiej pielgrzymki do Ziemi Świętej ,czas  się zatrzymał. Sklepy i domy robią wrażenie jakby zostały przeniesione z dawnej Galicji czy Ukrainy. Mieszkańcy tej dzielnicy nie posiadają telewizorów ani świeckich książek, kobietom nie wolno prowadzić samochodów. Większość ortodoksów nie pracuje tylko się modli i studiuje Torę. Ortodoksi nie służą w wojsku, nierzadko sprzeciwiają się istnieniu państwa żydowskiego, uważają, że Żydzi muszą żyć w diasporze a ich państwo może odtworzyć Mesjasz. Ale to nie przeszkadza im pobierać od państwa symbolicznego wsparcia finansowego. Większe wsparcie otrzymują od Żydów z zagranicy, za których się modlą. Mea She’arim to chyba najbardziej na świecie, niechętna zwiedzającym, atrakcja turystyczna. Zdarza się, że turyści są opluwani lub obrzucani kamieniami gdy są niewłaściwie ubrani lub gdy swoim zachowaniem naruszają obyczaje mieszkańców tej dzielnicy.

Pocztówki i zdjęcie 1-6 pokazują mieszkańców Mea She’arim.

1.Grupa Żydówek z dziećmi pod Ścianą Płaczu. Zdjęcie do pocztówki jest z pocz.XX wieku.

IMP Żydzi

2.Grupa modlących się i odpoczywających Żydów pod Ścianą Płaczu. Zdjęcie do pocztówki z lat 1920-ych.

IMP Żydzi2

3.Scenka uliczna z Mea She’arim.

IMP Żydzi3

4.Ortodoksyjni Żydzi pod Ścianą Płaczu w dniu Święta Sukot/zakończenie żniw/.

IMP Żydzi4

5.Grupa ortodoksów pod Ścianą Płaczu, tuż przed Szabatem . Zdjęcie z piątku 19.05.2006r.

IMP Żydzi5

6.Młodzi ortodoksi z Lulaw/gałązka palmowa/. Święto Sukot.

IMP Żydzi6

II.Ortodoksja Chrześcijańska. Amisze.

Amisze to pokłosie Reformacji.Ta chrześcijańska wspólnota została założona w 1693 r. w Szwajcarii przez Jakuba Ammana/ i od jego nazwiska wzięła swoją nazwę/. Nie długo po powstaniu wspólnoty jej członkowie w obawie przed represjami wyemigrowali do Stanów Zjednoczonych i tam znajduje się ich główne skupisko. Obecnie jest ich ponad 235 tyś i liczba ta rośnie /mimo odejść ze wspólnoty na poziomie 20 %/gdyż rodziny Amiszów są wielodzietne. Zajmują się głownie rolnictwem i rzemiosłem, są świetnymi stolarzami. Amiszem nie można zostać przez apostazję czy wżenienie się. Po prostu trzeba się nim urodzić. Amisze nie uznają kary śmierci ani wojen i dlatego są zwolnieni ze służby wojskowej. Nie posyłają dzieci do szkół publicznych lecz edukują je w bardzo ograniczonym zakresie we własnych szkołach. Amisze nie budują kościołów. Nabożeństwa odprawiają w domach i w stodołach. Codziennie czytają Pismo Święte. Nie obchodzą Bożego Narodzenia ani innych świąt, liczy się u nich tylko niedziela. Dewizą Amiszów jest hasło: Trzeba kochać Boga, żyć uczciwie i skromnie, pomagać potrzebującym. Starają się  jak najmniej korzystać z postępu technicznego: samochody, elektryczność, komputery czy komórki. Mówią, że :,,Wszystko to co nie jest niezbędne, jest zbędne”. Są wspólnoty, do których wkroczyły niektóre nowinki techniczne, ale są też ortodoksyjne, które prowadzą życie rolników z okresu przed przemysłowego. Amisze noszą charakterystyczne ubiory,a dorośli mężczyźni mają brody. Rodziny wolno zakładać tylko w obrębie wspólnoty/zagrożenie chorobami genetycznymi!/. Wieść o uczciwości Amiszów dotarła aż nad Wisłę: W latach 1990-ych podczas dyskusji w firmie,/w której pracowałem/ na temat rzetelności sporządzonego rocznego bilansu jeden z rozmówców powiedział, że w USA kontrolerzy podatkowi rezygnują z badania bilansu gdy dowiedzą się , że głównym księgowym w firmie jest Amisz.I w ten sposób pierwszy raz usłyszałem o Amiszach.

Pocztówki z amerykańskimi Amiszami.

7.Grupa Amiszów podczas aukcji.

IMP Amisze

8.Żniwa na farmie.

IMP Amisze2

9.Prace na farmie .

IMP Amisze3

10.Dzieci Amiszów.

IMP Amisze4

11.Młodzi Amisze podczas niedzielnej przejażdżki.

IMP Amisze5

12.Odbudowa stodoły po pożarze.Grupa sąsiadów i przyjaciół buduje nową stodołę.Opis pocztówki mówi,że trwa to jeden dzień!

IMP Amisze6

13.Polscy Amisze:Anita i Jakub Martinowie z 7-ką dzieci/Wycinek z ,,Rzeczpospolitej” z 5/6 .V.2007 r. /mieszkają w Cięciwie k.miejscowości Dębe Wielkie.Są w Polsce od 1993 r.Jakub nie  jest ortodoksem ,mówi dobrze po polsku,czytał :Sienkiewicza ,Mickiewicza,Prusa.Zna historię Polski.Nauką dzieci zajmuje się Anita.Jakub dorabia na budowach bo małe gospodarstwo które prowadzi nie jest w stanie ich wyżywić,hoduje też pszczoły.O ich życiu w Polsce pisały różne gazety/mam wycinki z kilku/,był  też reportaż w jednej ze stacji telewizyjnych.

IMP Żydzi7

Jestem bardzo ciekaw jak potoczą się dalsze losy Martinów gdy ich dzieci dorosną i zechcą założyć własne rodziny? Pocztówki z poz.1,2,4,9 i 11 są po obiegu pocztowym.

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s