Moje Muzeum Pocztówek 69. Synagogi /Bożnice

Synagogi na pocztówkach.

Synagogi zwane też bożnicami to domy modlitwy naszych starszych braci w wierze. Do 70 roku naszej ery, prócz synagog /do których Żydzi uczęszczali w każdy szabat/ istniała Świątynia Jerozolimska, która była miejscem składania ofiar krwawych i bezkrwawych. Służbę w Świątyni sprawowali kapłani/urzędnicy bez święceń/. Każdy Żyd był zobowiązany udać się do Świątyni trzy razy w roku z okazji głównych świąt żydowskich. Po zburzeniu przez Rzymian w 70 r.n.e. Świątyni Jerozolimskiej, Żydom pozostały synagogi i rabini , którzy nie będąc osobami duchownymi ,pełnią obowiązki duszpasterskie /zajęli miejsce kapłanów/. W synagogach nie składa się ofiar, nie oddaje się też czci obrazom czy posągom. W synagogach panuje duży luz: Żydzi rozmawiają ze sobą, przemieszczają się , po kątach bawią się dzieci. Należy pamiętać , że w synagodze należy mieć nakrytą/choćby symbolicznie np. kipą/głowę.

1.Izrael. Kafarnaum nad Jeziorem Galilejskim. Pocztówka przedstawia ruiny synagogi z IV w.n.e. Była to tzw. Biała Synagoga wzniesiona na miejscu swej poprzedniczki, w której modlił się i nauczał Jezus.

IMP Synagoga

Dalsza część wpisu jest poświęcona synagogom na terenie Polski. Historia bytności Żydów w Polsce liczy 1000 lat.

2.Warszawa ul. Tłomackie. Zdjęcie górne przedstawia Wielką Synagogę wzniesioną w 1878 r. a zburzoną przez Niemców w 1943 r.

IMP Synagoga2

3.Warszawa ul.Twarda. Synagoga im. Nożyków. Jest to obecnie jedyna synagoga w Warszawie. Odmawiane są w niej modlitwy. Jest to synagoga ortodoksyjna. W tej synagodze byłem dwukrotnie w latach 1990-ych. w tym raz podczas  święta Purim.

IMP Synagoga3

4.Przysucha. Synagoga z XVIII w. Obecnie mieści się w niej Muzeum im.Oskara Kolberga.

IMP Synagoga8

5.Szczebrzeszyn. Synagoga z XVII w.,z dachem łamanym. Obecnie służy jako Dom Kultury.

IMP Synagoga4

6.Zamość. Renesansowa synagoga z XVII w. Obecnie mieści się w niej Multimedialne Muzeum Historii Żydów Zamościa i okolic.

IMP Synagoga5

7.Tykocin. Synagoga z XVII w.z wysokim łamanym dachem. Obecnie jest w niej Oddział Muzeum Podlaskiego w Białymstoku.

IMP Synagoga6

8.Lubraniec. Dawna synagoga barokowa z XVIII w. Obecnie jest w niej Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury

IMP Synagoga7

9.Włodawa. Synagoga z XVIII w.Obecnie mieści Muzeum Pojezierza Łęczycko-Włodawskiego.

IMP Synagoga9

10.Piotrków Trybunalski.Ul.Jerozolimska.Synagoga z XVIII w.Obecnie Biblioteka Publiczna.

IMP Synagoga10

11.Lesko.Synagoga z XVII w.Napis na ścianie szczytowej brzmi:,,O jakimże lękiem napawa mnie to miejsce! Nic tu innego ,tylko dom Boży i brama do nieba”. Obecnie mieści się tu Galeria Sztuki Bieszczadzkiego Domu Kultury.

IMP Synagoga 11

Przed zaprezentowaniem dwu z 7-iu synagog z krakowskiego Kazimierza kilka słów o tej dzielnicy. Chyba niewielu z odwiedzających tę dzielnicę znajdującą się o przysłowiowy rzut beretem od Rynku wie o tym, że od czasów powstania w XIV w do wieku XIX ,Kazimierz był samodzielnym miastem. Gdy w 1495 r./za króla Jana Olbrachta/ zakazano Żydom osiedlać się w Krakowie to właśnie tu znaleźli swoje miejsce. Mieszkało ich tu sporo, było dużo synagog /do naszych czasów zachowało się 7/ i dlatego do Kazimierza przylgnęła nazwa dzielnicy żydowskiej.

12.Przed wejściem na Kazimierz stoi tablica, przy której turyści często robią sobie zdjęcia.To zostało wykonane 12.07.2013 r.,a przy tablicy stanął autor blogu ,też Kazimierz

IMP Synagoga 12

13.Kraków- Kazimierz, Synagoga Tempel ,dla Żydów postępowych. Została wzniesiona w XIX w.

IMP Synagoga 11_0001

14.Kraków- Kazimierz ,Synagoga Remuth  z XVI w.przy ul.Szerokiej/pierwszy budynek za latarnią/. Jest to jedyna czynna synagoga w Krakowie.

IMP Synagoga 12_0001

Przy ul Szerokiej ,która jest bardzo szeroka i jest raczej placem, corocznie odbywa się koncert finałowy Festiwalu Kultury Żydowskiej.

Pocztówka z poz.10 jest po obiegu pocztowym i ma znaczki o tematyce żydowskiej.

Reklamy

2 uwagi do wpisu “Moje Muzeum Pocztówek 69. Synagogi /Bożnice

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s