Moje Muzeum Pocztówek 69 Synagoga

Synagogi na pocztówkach.

Synagogi zwane też bożnicami to domy modlitwy naszych starszych braci w wierze. Do 70 roku naszej ery, prócz synagog /do których Żydzi uczęszczali w każdy szabat/ istniała Świątynia Jerozolimska, która była miejscem składania ofiar krwawych i bezkrwawych. Służbę w Świątyni sprawowali kapłani/urzędnicy bez święceń/. Każdy Żyd był zobowiązany udać się do Świątyni trzy razy w roku z okazji głównych świąt żydowskich. Po zburzeniu przez Rzymian w 70 r.n.e. Świątyni Jerozolimskiej, Żydom pozostały synagogi i rabini , którzy nie będąc osobami duchownymi ,pełnią obowiązki duszpasterskie /zajęli miejsce kapłanów/. W synagogach nie składa się ofiar, nie oddaje się też czci obrazom czy posągom. W synagogach panuje duży luz: Żydzi rozmawiają ze sobą, przemieszczają się , po kątach bawią się dzieci. Należy pamiętać , że w synagodze należy mieć nakrytą/choćby symbolicznie np. kipą/głowę.

1.Izrael. Kafarnaum nad Jeziorem Galilejskim. Pocztówka przedstawia ruiny synagogi z IV w.n.e. Była to tzw. Biała Synagoga wzniesiona na miejscu swej poprzedniczki, w której modlił się i nauczał Jezus.

IMP Synagoga

Dalsza część wpisu jest poświęcona synagogom na terenie Polski. Historia bytności Żydów w Polsce liczy 1000 lat.

2.Warszawa ul. Tłomackie. Zdjęcie górne przedstawia Wielką Synagogę wzniesioną w 1878 r. a zburzoną przez Niemców w 1943 r.

IMP Synagoga2

3.Warszawa ul.Twarda. Synagoga im. Nożyków. Jest to obecnie jedyna synagoga w Warszawie. Odmawiane są w niej modlitwy. Jest to synagoga ortodoksyjna. W tej synagodze byłem dwukrotnie w latach 1990-ych. w tym raz podczas  święta Purim.

IMP Synagoga3

4.Przysucha. Synagoga z XVIII w. Obecnie mieści się w niej Muzeum im.Oskara Kolberga.

IMP Synagoga8

5.Szczebrzeszyn. Synagoga z XVII w.,z dachem łamanym. Obecnie służy jako Dom Kultury.

IMP Synagoga4

6.Zamość. Renesansowa synagoga z XVII w. Obecnie mieści się w niej Multimedialne Muzeum Historii Żydów Zamościa i okolic.

IMP Synagoga5

7.Tykocin. Synagoga z XVII w.z wysokim łamanym dachem. Obecnie jest w niej Oddział Muzeum Podlaskiego w Białymstoku.

IMP Synagoga6

8.Lubraniec. Dawna synagoga barokowa z XVIII w. Obecnie jest w niej Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury

IMP Synagoga7

9.Włodawa. Synagoga z XVIII w.Obecnie mieści Muzeum Pojezierza Łęczycko-Włodawskiego.

IMP Synagoga9

10.Piotrków Trybunalski.Ul.Jerozolimska.Synagoga z XVIII w.Obecnie Biblioteka Publiczna.

IMP Synagoga10

11.Lesko.Synagoga z XVII w.Napis na ścianie szczytowej brzmi:,,O jakimże lękiem napawa mnie to miejsce! Nic tu innego ,tylko dom Boży i brama do nieba”. Obecnie mieści się tu Galeria Sztuki Bieszczadzkiego Domu Kultury.

IMP Synagoga 11

Przed zaprezentowaniem dwu z 7-iu synagog z krakowskiego Kazimierza kilka słów o tej dzielnicy. Chyba niewielu z odwiedzających tę dzielnicę znajdującą się o przysłowiowy rzut beretem od Rynku wie o tym, że od czasów powstania w XIV w do wieku XIX ,Kazimierz był samodzielnym miastem. Gdy w 1495 r./za króla Jana Olbrachta/ zakazano Żydom osiedlać się w Krakowie to właśnie tu znaleźli swoje miejsce. Mieszkało ich tu sporo, było dużo synagog /do naszych czasów zachowało się 7/ i dlatego do Kazimierza przylgnęła nazwa dzielnicy żydowskiej.

12.Przed wejściem na Kazimierz stoi tablica, przy której turyści często robią sobie zdjęcia.To zostało wykonane 12.07.2013 r.

IMP Synagoga 12

13.Kraków- Kazimierz, Synagoga Tempel ,dla Żydów postępowych. Została wzniesiona w XIX w.

IMP Synagoga 11_0001

14.Kraków- Kazimierz ,Synagoga Remuth  z XVI w.przy ul.Szerokiej/pierwszy budynek za latarnią/. Jest to jedyna czynna synagoga w Krakowie.

IMP Synagoga 12_0001

Przy ul Szerokiej ,która jest bardzo szeroka i jest raczej placem, corocznie odbywa się koncert finałowy Festiwalu Kultury Żydowskiej.

Pocztówka z poz.10 jest po obiegu pocztowym i ma znaczki o tematyce żydowskiej.

Reklamy

2 uwagi do wpisu “Moje Muzeum Pocztówek 69 Synagoga

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s