Moje Muzeum Pocztówek 63. Chrzest Polski

Obchody 1050 rocznicy Chrztu Polski.

Bardzo uroczyście obchodzona w dniach 14-16.04.2016 r. w Gnieźnie , na Ostrowie Lednickim i w Poznaniu ,1050 rocznica Chrztu Polski , zmobilizowała mnie do poszukania w swoich zasobach, pocztówkowych ilustracji, by specjalnym wpisem uczcić to epokowe wydarzenie.Wpis ilustruję pocztówkami,które mam w tej chwili,ale w miarę zdobywania lepszych ilustracji ,wpis będę uaktualniać.

1.IMP mapka

Jak widać z załączonego wycinka mapy, te trzy miejsca pretendujące do miejsca Chrztu Polski są położone blisko siebie, i leżą prawie w jednej linii . Najbardziej oddalone od siebie :Poznań i Gniezno dzieli niewiele ponad 50 km.Ostrów Lednicki to wyspa na jeziorze Lednica,które zaczyna się od miejscowości Lednogóra i biegnie w górę mapki.

2. Drugą ilustrację stanowi pocztówka wydana przed II W.Ś.,przedstawiająca scenę rozstania się trzech słowiańskich braci książęcych:Lecha, Czech i Rusa, którzy przybyli z południa i założyli nowe państwa słowiańskie. Polskę założył Lech i to on wypowiedział słowa: ,,Zbudujmy tu gniazdo” i od słowa gniazdo wywodzi się nazwa miejscowości Gniezno.

IMP Lech

3.Gniezno. Plac Bohaterów Stalingradu/pocztówka jest z 1986 r.,obecnie jest to Rynek/Liczące obecnie 70 tyś. mieszkańców miasto ma bardzo bogatą historię. Było pierwszą stolicą Polski , miejscem Zjazdu Gnieźnieńskiego w 1000 roku, miejscem koronacji Bolesława Chrobrego na króla Polski.Jest miastem św.Wojciecha/relikwiarz z jego szczątkami znajduje się w miejscowej katedrze/.A obecnie, od 2009 r jest stolicą prymasa Polski .W głębi,widoczny jest dach pięknego kościoła o.o.Franciszkanów p.w.Wniebowzięcia NMP,zbudowany został na przełomie XIII i XIV w.

IMP Gniezno

4 i 5.Gniezno. Dwie pocztówki/będące cegiełkami na odbudowę katedry/ przedstawiające miejscową katedrę/początki jej powstania sięgają końca IX w./ tuż po zakończeniu II W.Ś./.Pocztówka z lewej to widok na katedrę znad jeziora Jelonek/Wenecja. Na  pocztówce z prawej, widać schody prowadzące do nieistniejącego w czasie robienia zdjęcia/ bo zburzonego przez Niemców w czasie wojny/, pomnika Bolesława Chrobrego.

IMP Katedra IMP Katedra2

6.Gniezno 3.06.1979 r. Pierwsza wizyta w Polsce i w Gnieźnie, Ojca Świętego Jana Pawła II. Po lewej stronie widać katedrę odrestaurowaną w stylu gotyckim w latach 1950-1960/.Rzucają się w oczy, nowe zwieńczenia wież katedry.

IMP Katedra3 _0001

7.Ostrów Lednicki w 1987 r. Największa z 5-iu ,wyspa/7,5 ha/ na jeziorze Lednica. Ostrów był głównym ośrodkiem obronnym i administracyjnym za czasów Mieszka I i Bolesława Chrobrego.

IMP Katedra4

8 i 9.Poznań. Katedra p.w. św.Piotra i Pawła na Ostrowie Tumskim. Jeden z najstarszych polskich kościołów i najstarsza polska katedra/początki sięgają 968 roku!/. Miejsce pochówku pierwszych władców polskich.W katedrze spoczywają  m.in.:książę Mieszko I,król Bolesław I Chrobry, król Mieszko II, Król Kazimierz Odnowiciel. Na pocztówce z prawej, posągi: Mieszka I i Bolesława I Chrobrego w Złotej Kaplicy,katedry.

IMP Katedra5 IMP Katedra6

10.Obraz Jana Matejki z 1889 roku zatytułowany: ,,Zaprowadzenie Chrześcijaństwa w 966 r.”Matejko umiejscowił wydarzenie na brzegu Jeziora Lednickiego.Książę Mieszko I, ma  lewą dłonią opartą na krzyżu, w prawej ma miecz oparty o ziemię. Dobrawa trzyma zapaloną świecę, symbol nowej wiary.

IMP Chrzest Mieszka

Pocztówki z poz.6 i 9 są po obiegu pocztowym.

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s