Moje Muzeum Pocztówek 60. Ściana Płaczu

 Mur Zachodni/po hebrajsku: Kotel ha Ma’aravi /zwany potocznie Ścianą Płaczu.

Druga nazwa :Ściana Płaczu wywodzi się z tego, że pod ten Mur-Ścianę na przestrzeni wieków, Żydzi przychodzili i przychodzą opłakiwać swoich przodków oraz zniszczenie Jerozolimy. Jedne źródła mówią, że dolne partie Muru zbudował Herod Wielki w 20 r. p.n.e, inne podają, że pochodzą z okresu Pierwszej Świątyni/Salomona/. Z posiadanych 30-u pocztówek z Murem,wybrałem czternaście, które uznałem za najciekawsze.Osoby zainteresowane Murem Zachodnim zapraszam do odwiedzenia wpisu 48,gdyż tam w poz.3 zamieściłem pocztówkę z widokiem Muru z lotu ptaka .Na pocztówce tej widać m.in.wejście z placu pod Murem na Wzgórze Świątynne.                                                                                                       1 .Pocztówka sprzed 1948 r.,z Arabką niosącą dzban wzdłuż Muru. W latach 1948-1967 większość Jerozolimy była w rękach Jordanii i Żydzi w ogóle nie mieli  dostępu do Muru.

IMP Mur 1

2.Pocztówka sprzed 1948 r,a sądząc po ubiorach modlących się Żydów, zdjęcie do niej może pochodzić nawet z lat 1920-ych. Między Murem a arabską zabudową jest pozostawiony tylko wąski zaułek dla przychodzących tu Żydów.

IMP Mur2

3.W 1967 r. Izrael odbił Jerozolimę z rąk Jordanii. Zdjęcie do pocztówki przedstawia radujących się tym faktem spadochroniarzy izraelskich.

IMP Mur3

4.Pocztówka wydana w 1967 r.  Przedstawia widok Muru tuż po wyburzeniu arabskiej zabudowy.Tłumy oglądają powstały duży plac.

IMP Mur4

5.Druga pocztówka  z tego okresu. Plac już uporządkowany. Odbywają się uroczystości.

IMP Mur5

6.Uporządkowany plac jest już przegrodzony. Z lewej sektor dla mężczyzn. Z prawej, mniejszy /chociaż nie widać tego na zdjęciu/dla kobiet. W głębi widać przebudowane,  wejście do Łuku Wilsona.

IMP Mur6

7.Po lewej Żydzi w szalach modlitewnych. Z prawej, większość kobiet zamiast modlić się, zagląda na męską stronę/może turystki?/.

IMP Mur7

8.Widać dwu Żydów modlących się pod Murem i grupki  oczekujących na wejście.

IMP Mur8

9.Trzej Żydzi, modlą się  przy Murze.

IMP Mur9

10.Czytanie Lamentacji proroka Jeremiasza w dniu 9 go Av , w rocznicę zburzenia obu Świątyń Żydowskich.

IMP Mur10

11.Modlitwa Żydów w Hoszana Raba, siódmego , ostatniego dnia Święta Sukot.

IMP Mur11

12.W dniu 26.03.2000 r., Jan Paweł II podczas pielgrzymki do Ziemi Świętej modlił się pod Ścianą Płaczu i włożył w jego szczelinę kartkę z modlitwą.

IMP Mur12

13 i 14.Zdjęcia wykonane pod Ścianą Płaczu w dniu 19.05.2006 r. podczas mojej 2-ej pielgrzymki do Ziemi Świętej. Na jednym ze zdjęć mam przypięty emblemat Ziemi Świętej/Krzyż Jerozolimski/ , na drugim już nie. Nie pamiętam jak do tego doszło.To czy ktoś kazał mi zdjąć, pozostanie już zagadką.

IMP Mur14 IMP Mur13

15.Nieprzebrane tłumy pod Ścianą Płaczu.

IMP Mur15

16.Ściana Płaczu w nocy. Potwierdza to informacje zawarte w przewodnikach, że do tej największej synagogi pod gołym niebem , można przyjść w dowolnym czasie. Zawsze jest otwarta.

IMP Mur16

Pocztówki z poz.:2,3,11 i 16 są po obiegu pocztowym.

Następny Wpis dotyczyć będzie lotnictwa.

 

 

 

Reklamy

2 uwagi do wpisu “Moje Muzeum Pocztówek 60. Ściana Płaczu

 1. I’d like to thank you for the efforts you have put in writing this site.
  I am hoping to see the same high-grade content from you in the future as well.
  In truth, your creative writing abilities has inspired me to get my very
  own site now 😉

  Polubienie

  1. Many thanks for your comment.I tray to write blog conciselly and intelligible for all,less and more educated.May target to keep all time actually level.I’m Pole and I’m glad,if my writing is understand in English.

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s