Moje Muzeum Pocztówek 57. Ukrzyżowanie Chrystusa i Jego pomniki

Osobliwe przedstawienia Ukrzyżowania Chrystusa. Największe pomniki Chrystusa.

Na początku wpisu przedstawiam trzy pocztówki z obrazami znanych malarzy, na których Ukrzyżowanie Chrystusa przedstawione jest w sposób odbiegający od tradycyjnych /trochę wyidealizowanych/ wizerunków znajdujących się w kościołach, w domach, w muzeach…Pierwszy prezentowany obraz mimo, że emanuje ogromnym okrucieństwem jest najbliższy tradycyjnemu sposobowi przedstawiania Ukrzyżowania Chrystusa.

1 i 2.Obraz Grunewalda Matthiasa o wymiarach :wys. 269 cm,dług. 307 cm został wykonany temperą na desce dębowej. Powstanie obrazu datowane jest na okres 1510-1516 .Obecnie obraz jest eksponowany w Muzeum d’Unterlinden w Colmarze/Francja /. Poprzednio stanowił główny element retabulum /nastawki/ ołtarza kościoła klasztornego w Isenheim k .Colmaru. Moja pocztówka przedstawia obraz gdy przebywał w Isenheim.

IMP Ukrzyżowanie1 IMP Ukrzyżowanie

Obraz Grunewalda jest powszechnie uznawany za najbardziej realistyczne przedstawienie Ukrzyżowania Chrystusa:Ciało Chrystusa jest konwulsyjnie powyginane/w tym palce rąk/.Głowa silnie opada w dół.Przybite jednym gwoździem nogi uginają się pod ciężarem korpusu.Widać ;opuchnięte oczy, bolesny grymas na twarzy, skurcze policzków i liczne rany na ciele. Obok Krzyża widać cztery postaci: Z lewej :Jan Ewangelista podtrzymuje omdlewającą Maryję, obok klęczy Maria Magdalena. Z prawej strony Krzyża stoi Jan Chrzciciel.

Obok pocztówki z obrazem Grunewalda, prezentuję bloczek filatelistyczny z 1985 r, na którym scena ukrzyżowania jest lepiej czytelna niż na pocztówce. Bloczek kupiłem już w 1986 r, a na spotkanie pocztówki czekałem 28 lat!

Realistyczna wizja Grunewalda nieodparcie przywołuje współczesne rytuały ukrzyżowania na Filipinach.Co roku,w Wielki Piątek w jednej z wiosek , kilkunastu mężczyzn , poddaje się dobrowolnie krótkotrwałej procedurze trwającej 5-20 min/ale bez poprzedzającej ją, biczowania/ukrzyżowania by we własnym ciele doświadczyć męki Chrystusa.

3.Obraz Salvadora Dali/wybitnego surrealisty hiszpańskiego/o wymiarach:wys.205 cm, szer.116 cm został namalowany /olej na płótnie/w 1951 r. Obraz znajduje się w Art Gallery w Glasgow. Przystępując do pracy , Dali zapowiedział , że jego Chrystus będzie przeciwieństwem Chrystusa Grunewalda. Malując obraz, Dali oparł się na niewielkim rysunku rzekomego autorstwa św.Jana od Krzyża. Przedstawił Chrystusa Ukrzyżowanego ukośnie z góry.Nie nadał Mu konkretnego oblicza,na żadnym obrazie, /a namalował trzy wersje/,nie widać twarzy Chrystusa. Ciało Chrystusa w przeciwieństwie do wizji Grunewalda, nie nosi śladów męki i jest nieskazitelnie piękne. Swój obraz Dali skomentował następująco:,,Głównie chodziło mi o to, aby mój Chrystus był piękny jak sam Bóg, którym przecież był”

IMP Ukrzyżowanie3

4.Obraz Marca Chagalla: ,,Białe Ukrzyżowanie”o wymiarach:wys.155 cm,szer.140 cm /olej na płótnie/został namalowany w 1938 r. i znajduje się w Instytucie Sztuki w Chicago. Marc Chagall był niewierzącym, ale studiującym Biblię, Żydem.Obraz namalował w okresie nasilenia się w Europie napaści na Żydów oraz tworzenia gett.

IMP Ukrzyżowanie2

Opis obrazu przytaczam /z małymi zmianami/za p.Moniką Skarżyńską:

Syn Boży został przedstawiony w centrum obrazu. Jezus jest Żydem zda się mówić Chagall, otaczając biodra wiszącego na krzyżu Chrystusa, czarno-białym modlitewnym szalem żydowskim. Mimo śmierci krzyżowej to Jezus jest nadzieją-przekonuje Chagall, umieszczając Go na belkach ogromnego krzyża o znamiennym w tej sytuacji białym kolorze. Oblicze Chrystusa nie wyraża poddania się cierpieniu , które obrazowałby skurcz bólu. Z pochylonej twarzy Ukrzyżowanego bije spokój i łagodność. Smuga białego światła, która przenika środek obrazu , ociepla swym blaskiem postać Zbawiciela Świata. Ten widoczny znak Bożej ingerencji wydaje się mówić: Oto spełnia się słowo Nowego Testamentu. Jedynie Ten, którego Żydzi odrzucili , może stać się kamieniem węgielnym dla przyszłości. Ukazując Chrystusa w smudze światła nawiązuje do ewangelicznych słów:,,Ja jestem drogą i prawdą i życiem” /J 14.6/.Wokół Ukrzyżowanego Chrystusa ,Chagall przedstawił żydowską Apokalipsę XX wieku. U góry:Starotestamentowi  mężowie opatrznościowi Izraelitów:Abraham,Mojżesz,Ezechiel i Rachela załamują ręce. Abraham i Mojżesz rozpaczają. Dalej przedstawiony jest pogrom przez hordę czerwonoarmistów ,niszczenie żydowskich sprzętów itd.Żydowską apokalipsę kończy scena ucieczki Żyda -Wiecznego Tułacza/Ahaswera/,który przekracza płonącą Torę. Drabina oparta o krzyż, staje się pomostem /nawiązanie do Jakubowej/,daje możliwość ucieczki i spokojnego przejścia ku Światłu Prawdy-Nowego Przymierza.Prawdy odrzuconej przez Żydów,która trwa i czeka na naród wybrany. Wydobywające się siedmiu świec białe światło  zlewa się w kształt koła-białej Hostii.

W listopadzie 2015 z I programu PR dowiedziałem się, że ten polubiony przeze mnie  obraz jest również ulubionym obrazem Papieża Franciszka.Cieszę się,że mamy podobny, dobry gust,z resztą, na drugie imię też mam Franciszek.

A teraz trochę informacji o największych i najbardziej znanych na świecie pomnikach Chrystusa:

1.Pomnik Chrystusa Zbawiciela w Rio De Janeiro.

IMP Pomnik Chrystusa

Zbudowany jest na skale Corcovado/710 m  n.p.m./.Autorem pomnika był francuski rzeźbiarz polskiego pochodzenia Paul Landowski. Pomnik został odsłonięty w 1931 r. Ma 38 m wysokości. Wysokość samego posągu Chrystusa wynosi 30 m. Rozpiętość końców dłoni 28 m.

2.Pomnik Chrystusa Króla w Lisbonie nad rzeką Tag.Pomnik został odsłonięty w 1959 r.Jest kopią pomnika z Rio.Posąg Chrystusa ma 28 m wysokości i stoi na cokole o wysokości 80 m.Rozpiętość końców dłoni  28 m.Na szczyt cokołu można wjechać windą.Pod tym pomnikiem byłem 24.04.1995,podczas pielgrzymki autokarowej m.in. do Fatimy.

IMP PomnikChrystusa2

3.Pomnik Chrystusa Króla Wszechświata w Świebodzinie. Odsłonięty w 2010 r.pomnik ma 36 m wysokości  /12 pięter !/i jest najwyższy w świecie.Stoi na 16-to metrowym sztucznym kopcu. Rozpiętość końców dłoni wynosi 24 m. Skan wycinka z gazety,pokazuje pomnik w ostatniej fazie montażu. Dotychczas nie spotkałem pocztówki z tym pomnikiem.

IMP Pomnik chrystusa

W następnym Wpisie zaprezentuję moje najładniejsze kartki Wielkanocne.

Reklamy

2 uwagi do wpisu “Moje Muzeum Pocztówek 57. Ukrzyżowanie Chrystusa i Jego pomniki

  1. Obrazy Chagalla i Dalego /dzięki pocztówkom / poznałem dopiero przed kilku laty! O ile obraz Chagalla mnie nie zaskoczył,bo miałem już wcześniej pocztówki z jego obrazami o tematyce chrześcijańskiej to Dalego,bardzo.

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s