Moje Muzeum Pocztówek 55.Wydarzenia z życia Chrystusa przedstawione na pocztówkach

Wydarzenia z życia Jezusa Chrystusa przedstawione na pocztówkach:

1,2 i 3.Ilustracją pocztówki nr 1 jest cudowny obraz Matki Boskiej Częstochowskiej z małym Jezusem/natomiast zdjęcia 2 i 3 związane są z historią pobytu cudownego obrazu w Bełzie/.

IMP MBCz.

Obraz trafił do Częstochowy w niezwykłych okolicznościach. Został przewieziony z Bełza/niektórzy mylą Bełz z Bełżcem!/na Jasną Górę w 1382 r. przez księcia Władysława Opolczyka. Bardzo ciekawa, zagadkowa historia tego obrazu jest opisana w niektórych przewodnikach po Jasnej Górze oraz w internecie. Gdy w latach 1990-ych natknąłem się  na  jasnogórski przewodnik A.Łazińskiego z 1930 r./internetu jeszcze nie było!/ to dowiedziałem się z niego, że przed wiekami obraz ten przebywał w Bełzie,  czyli niedaleko mojej rodzinnej miejscowości .Ta zaskakująca wiadomość zrodziła we mnie pragnienie odwiedzenia tego miejsca. Marzenie zrealizowałem w 2002 r. Na jednodniową sentymentalną wycieczkę/tereny te do 1951 r należały do Polski / namówiłem brata Mariana/widoczny na obu zdjęciach z Bełza/ i w dniu 14 maja , korzystając z komunikacji autobusowej udaliśmy się przez przejście w Hrebennem ,na Ukrainę. Ponieważ za jednym zamachem chcieliśmy upiec kilka pieczeni, to najpierw pojechaliśmy do odległego Krystynopola -ok.60 km od przejścia granicznego/obecnie : Czerwonograd/.Po 2 godz /w amerykańskim stylu/zwiedzaniu,odwiedziliśmy: Pałac Potockich i piękny polski kościół/od 1988 cerkiew/, rozpoczęliśmy powrót w kierunku domu i wstąpiliśmy do Bełza.  To historyczne miasto, ongiś stolica księstwa, województwa jest obecnie sennym , peryferyjnym miasteczkiem /2 tyś.mk/ z nielicznymi śladami dawnej świetności. Ale nas interesował głównie Zameczek. Znajduje się, a raczej znajdował się 1 km od Bełza, nad rzeką Sołokiją. Obecnie trudno się doszukać śladów po zameczku. Chyba, że są nimi: widoczna na zdjęciu nr 3 ,po prawej stronie murowana baszta?,a może mur obronny z dwoma wieżyczkami-zdjęcie nr 2, okalający plac z dwu stron ,w tym od rzeki Sołokiji,którą widać w dole na zdjęciu nr 2? Na te pytania nie byli  w stanie odpowiedzieć pytani przez nas użytkownicy placu widoczni w głębi ,na zdjęciu nr 3.Być może wiedzę o historii zameczka ma ksiądz z widocznego w głębi kościoła/obecnie  cerkiew/?Ale nie zastaliśmy go.Nie było też czasu na zasięgnięcie języka u władz miasteczka. Na zewnątrz zamkniętego w tym dniu kościoła zobaczyliśmy następujące ślady polskości: Na frontonie kościoła napis:,, Matko Boża ratuj nas” A na bramie ogrodzenia napis,po łacinie:,, Bełz constanter fidelis”/Bełz zawsze wierny/. W drodze powrotnej udało nam się jeszcze dotrzeć autobusem do Uhnowa/odwiedziliśmy b.duży polski kościół ,niestety w ruinie oraz cerkiew/ i to był koniec funkcjonowania w tym dniu komunikacji autobusowej , choć była dopiero godz 17-ta. Dalej , czyli do Rawy Ruskiej dotarliśmy już,,okazją”,a stamtąd ostatnim autobusem do Tomaszowa Lubelskiego.

IMP Bełz IMP Bełż

4.Święta Rodzina. Autor obrazu: Pietro Gagliardi .

IMP Św.Rodzina

5.Święta Rodzina. Obraz w kościele św.Józefa w Nazarecie.

IMP Św.Rodzina2

6.Dwunastoletni Jezus z nauczycielami w Świątyni Jerozolimskiej. Płaskorzeźba w kopalni soli w Wieliczce.   Autor:A.Wyrodek.

IMP W Świątyni

7.Jezus jako stolarz. Autor nieznany.

IMP Jezus

8.Pożegnanie w Nazarecie. Jezus opuszcza dom rodzinny. Autor obrazu: Piotr Stachewicz.

IMP Pożegnanie

9.Chrzest Chrystusa w Jordanie.Miniatura armeńskiego manuscryptu z 1038r.

IMP Chrzest

10.Cud w Kanie Galilejskiej.Płaskorzeźba  w kopalni soli w Wieliczce.Autor:A.Wyrodek.

IMP Cud

11.Cudowne rozmnożenie chleba i ryb.Autor obrazu:Pedro Orrente.

IMP Cud2

12.Obfity połów ryb: Łk .5.4.Autor nieznany.  Pocztówka ma opis w j, japońskim.

IMP Cud3

13.Wjazd Chrystusa do Jerozolimy.Autor obrazu : Plockhorst Bernhard.

IMP Wjazd do Jerozolimy

14.Chrystus wypędza przekupniów ze Świątyni Jerozolimskiej.Autor obrazu:Rembrandt Harmensz van Rijn.

IMP Wypędzenie

15.Grosz czynszowy:Mt.22.15.Autor obrazu:Tycjan Vecellio.

IMPGrosz

16.Rabin o Jezusie .Artykuł z ,,Rzeczpospolitej” z dnia: 26/27.05.2007.Bardzo ciekawa lektura.

IMP Rabin

W następnym Wpisie będą pocztówki związane z:Męką,Śmiercią i Zmartwychwstaniem Chrystusa.

Reklamy

4 uwagi do wpisu “Moje Muzeum Pocztówek 55.Wydarzenia z życia Chrystusa przedstawione na pocztówkach

  1. Trudno mi autorytatywnie wypowiadać się na ten temat gdyż w Ziemi Świętej byłem tylko dwa razy.Generalnie , z pewnością są za przyjazdem jak największej ilości pielgrzymów bo to przynosi duże wpływy do budżetu .Za chrześcijanami z pewnością nie przepadają ortodoksi.Osobiście lepiej czułem się w Jordanii.

    Polubienie

      1. Dziękuję za komentarz.Bo niewielu, nawet ze znajomych,zdobywa się na to.Przypuszczam,że w realu ten arras wygląda lepiej niż na pocztówce/niestety, nigdy nie byłem w Watykanie!/.Pisarczyk ,o ile jest to nazwisko?,przypomina mi kolegę Wacka Pisarczyka z LO w Tomaszowie Lubelskim.

        Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s