Moje Muzeum Pocztówek 48. Pielgrzymka do Ziemi Świętej,Jordanii i Egiptu

 Pocztówki i zdjęcia związane z moją 2-gą pielgrzymką do Ziemi Świętej, Jordanii i Egiptu w dniach 18.05.-2.06.2006 r: 

Pomimo, że program 2-ej pielgrzymki w części izraelskiej i egipskiej niewiele odbiegał  od programu pierwszej pielgrzymki, postanowiłem zaprezentować w obecnym wpisie kilkanaście pocztówek i zdjęć pominiętych poprzednim razem.

1 i 2.Jerozolima. Widok na Górę Oliwną. Na pierwszym planie Kościół Getsemani /Narodów/,na lewo od kościoła jest, tu niewidoczny: Ogród Oliwny, u samej góry pod opisem pocztówki , stoi: Hotel ,, Seven Arches”,w którym kwaterowaliśmy. Poniżej hotelu cmentarz żydowski. Po prawej : zdjęcie z 19.05.2006-zrobione tuż po Mszy Św. w Ogrodzie Oliwnym-stoję z żoną Miecią

IMP jerozolima IMP Jerozolima zd

3 i 4.Jerozolima.Widok na Mur Zachodni/Ścianę Płaczu/ i na Wzgórze Świątynne.W miejscu złotej Kopuły Skały, stały przed wiekami: Pierwsza i Druga Świątynia. Kopułę Skały i niewidoczny tu Meczet Omara zwiedzaliśmy podczas pierwszej pielgrzymki w 1999 r. Plac przed Murem Zachodnim jest podzielony na dwie nierówne części: większą-męską  i mniejszą dla kobiet.Ale to ma się wkrótce zmienić, bo jak podały media ma być wydzielony trzeci sektor dla wspólnej modlitwy kobiet i mężczyzn.Ten podział przypomina mi jak w moim parafialnym kościele jeszcze w latach 1950-tych, małżeństwa wchodzące do kościoła rozdzielały się,mężczyźni szli do lewej a kobiety do prawej nawy. Druga pocztówka przedstawia obrazek z ortodoksyjnej dzielnicy Mea Shearim. Tą super egzotyczną dzielnicę  odwiedziłem indywidualnie, wykorzystując kilkugodzinną przerwę w programie pielgrzymki.

IMP jerozolima IMP jerozolima 2

5 i 6.Góra Tabor/588 m n.p.m/.Na szczyt góry prowadzi kręta droga o dług.8 km.Wjazd tylko taksówkami. Na szczycie góry jest Bazylika Przemienienia. Zdjęcie przedstawia 17 kg krzyż, który niemiecki pokutnik J. Ch .Muller przyniósł w 1933 r. z Bawarii na Górę Tabor. Krzyż jest przytwierdzony do ściany Kaplicy Mojżesza .

IMP Góra Tabor1 IMP Krzyż

7 i 8.Jordan w swym górnym biegu. W głębi ośnieżona Góra Hermon, spod której wypływa Jordan. Zdjęcie z dnia 22.06.2006-powtórzenie przyrzeczeń małżeńskich przez 6 małżeństw w Kanie Galilejskiej/stoję z żoną Miecią-pierwsi z lewej/.

IMP Jordan IMP Kana

9.10. i 11.Góra Błogosławieństw z niewielkim kościołem zbudowanym na planie 8-io boku. Za kościołem widoczne Jezioro Galilejskie leżące w depresji 200 m p.p.m. Zdjęcie obok z dnia 22.05.2006: Rejs statkiem po Jeziorze Galilejskim,stoję obok księdza Andrzeja Głaska z Siedlec, przewodnika i duszpasterza pielgrzymki. Zdjęcie poniżej:Obiad w kibucu Ein Gev nad J.Galilejskim. Podano rybę św.Piotra, dopisało mi szczęście-z czego cieszy się żona Miecia, gdyż moja ryba miała w pyszczku statera/Mt.17.7. Słowa Jezusa do Piotra:,,Weź pierwszą rybę, którą wyciągniesz i otwórz jej pyszczek: znajdziesz statera…”

IMP Góra Błogos. IMP Jezioro G IMP obiad

Program jordańskiego etapu pielgrzymki obejmował odwiedzenie następujących miejsc: Gadara, Geraza, Amman, Madaba,Góra Nebo,Betania Jordańska z odwiedzeniem miejsca chrztu Jezusa w Jordanie, Petra ,Akaba- skąd wodolotem przedostaliśmy się do Nuwejby na Synaju. Dwie kolejne pocztówki i jedno zdjęcie to skromna ilustracja tej części pielgrzymki.

12.Widok na Górę Macheront z ruinami na szczycie. Według tradycji biblijnej tu został stracony św.Jan Chrzciciel.

IMP Machenrodl

13 i 14.Petra. Miasto wykute w skałach Prawdziwy cud świata. Zapomniana przez wieki/jak Masada,/została odkryta w sensacyjnych okolicznościach dla świata w 1812 r przez szwajcarskiego podróżnika J.L.Burckhardta. Do tej perły dochodzi się wąskim/śr.6 m/ o wysokich ścianach wąwozem/Es-Siq/o długości 3,5 km.Po wyjściu z wąwozu wzrok pada na perłę Petry :Skarbiec/El-Kazneh/,idąc dalej ulicą Fasadową/z kolumnadą/ dochodzi się do amfiteatru na ok.8 tyś. miejsc wykutego w skale.Na zdjęciu z dnia 25.05.2006,stoję na tle fasady Skarbca. Na pocztówce z prawej ,widoczna w głębi jest tzw.ulica fasadowa.

IMP Petra z IMP Petra

15 i 16.Klasztor św.Katarzyny z bliska. Mury otaczające klasztor mają wysokość 12-15 m i grubość 1,8-2,7m.Jedyne małe wejście do klasztoru znajduje się w zacienionym/na pocztówce/miejscu, osoba w cieniu jest najbliżej wejścia .Wejście do klasztoru jeszcze 100 lat temu było zaryglowane w obawie przed napadami. Przybyszy wciągano w koszach przez otwory w gołębnikach /taki gołębnik jest widoczny nad grupką ludzi przed wejściem/. W ogrodzie, po prawej stronie klasztoru jest ossarium z kośćmi zmarłych mnichów.Zdjęcie wykonane 29.05.2006 zostało wykonane w trakcie zejścia z Góry Mojżesza .Pozwoliłem sobie wówczas na małą niesubordynację .Nie informując przewodnika ,po cichu odłączyłem się od grupy, by sprawdzić się podczas schodzenia trudniejszą drogą/zdjęcie zostało mi zrobione na bardzo łatwym odcinku tej trudniejszej drogi/. Było trudno, bo parę razy trzeba było schodzić tyłem/opuszczać się na brzuchu/,ale widoki były ciekawsze niż z drogi  łatwiejszej, no i byłem szybciej pod klasztorem niż reszta grupy!

IMP Św Kat IMP Góra Mojż

17.Morze Martwe. Związane z historią Lota. Największa depresja świata 400 m p.p.m i największe zasolenie 30%. To zasolenie powoduje,że człowiek jest unoszony przez wodę.Sprawdziłem to na własnej skórze ,czytając gazetę w pozycji horyzontalnej -jestem na pierwszym planie zdjęcia.

IMPMorze Martwe

Plaże są wyposażone w prysznice do umycia  się po wyjściu z wody. Zdjęcie wykonano 1.o6.2006r.To był przedostatni dzień pielgrzymki, która kosztowała 1840 USD.

W następnym Wpisie:Pocztówki z trolejbusami.

 

Reklamy

16 uwag do wpisu “Moje Muzeum Pocztówek 48. Pielgrzymka do Ziemi Świętej,Jordanii i Egiptu

 1. Po przeczytaniu obu wpisów o pielgrzymkach do Ziemi Świętej mam przeogromną chęć by się tam wybrać.Marzy mi się wejść na Górę Synaj ale czy moje serce temu podoła?Czy w tych pielgrzymkach uczestniczyli też starsi emeryci?

  Polubienie

  1. Trudno powiedzieć ile mieli lat najstarsi pielgrzymi,ale kilku miało w granicach 70-ki.Nie mogę powiedzieć,że nasze pielgrzymki były spacerkiem.Podczas obu dokuczał upał.Moim zdaniem optymalnym terminem dla starszych są :przełom kwietnia i maja oraz październik.Podczas 2-ej pielgrzymki jedna pani została w hotelu bo obawiała się wejścia na Synaj,natomiast druga opadła z sił przed szczytem i wraz z żoną holowaliśmy ją na szczyt bo rozpaczała,że sama nie wejdzie a tak by chciała.A w ogóle
   to należy rozeznać czy obecnie Synaj jest w programie pielgrzymek w związku z działaniami dżihadystów na tym terenie.

   Polubienie

 2. Ten komplet zdjęć pielgrzymkowych odświeżył moje przeżycia z Ziemi Świętej. Byliśmy obserwatorami i częściowo uczestnikami żydowskiego Święta Namiotów. Na plac pod tzw. Ścianę Płaczu przybywały grupy mężczyzn tańcząc i śpiewając podawali sobie z rąk do rąk Torę i wielbili Boga. Niestety udział w tej modlitwie mogli brać udział tylko panowie. Przy okazji uczestnicy pielgrzymki /panowie/mogli zobaczyć osobliwości archeologiczne Jerozolimy.

  Polubienie

 3. Mając przed sobą tekst Ewangelii wg Św.Mateusza i wpisać starter to sztuka nie lada! Ale tak na poważnie to literówki , czasem mi się zdarzają i zauważam je dopiero za którymś razem.Nie rozumiem ostatniego zdania powyższego komentarza.Czyżby kobiety w tym dniu nie miały dostępu do Ściany Płaczu nawet w swoim sektorze?Chyba ,że chodzi o Łuk Wilsona do którego kobiety nigdy nie mają wstępu?

  Polubienie

 4. W swoim sektorze kobiety miały szafy pełne modlitewników w różnych językach, ale strona męska była bardziej atrakcyjna i powiedziałabym nawet niezwykła. Czarne chałaty i kapelusze dominowały na placu, kręgi tańczących z Torami /zawsze twarzą do Ściany Płaczu/ były prawdziwą atrakcją.
  Nasi panowie mogli właśnie za Łukiem Wilsona zajrzeć w głęboki szyb z 14 warstwami bloków kamiennych pokazujących pierwotną wysokość muru otaczającego Świątynię.

  Polubienie

 5. Teraz wszystko jest jasne.A propos dyskryminacji kobiet pod Ścianą Płaczu to cała nadzieja w polskich feministkach.Jak już zrobią porządek w naszym pięknym kraju ,to zapewne rozprawią się też z ortodoksami z Mea Szearim

  Polubienie

 6. Panie Kazimierzu,

  Długo zastanawiałem się pod którym blog-postem umieścić komentarz, gdyż ilość interesujących miejsc oraz przeżyć i, przede wszystkim, pocztówek jest imponująca! Wybrałem Ziemię Świętą, gdyż jak w przypadku poprzednich komentujących, przywołała wspomnienia mojej własnej pielgrzymki w te miejsca.

  Pańska pielgrzymka obejmowała dodatkowo Petrę, która jest w gronie topowych miejsc na mojej liście miejsc do odwiedzenia. Gratuluję, to musiało być przeżycie.

  Najbardziej imponuję jednak kolekcja pocztówek z całego Muzeum Pocztówek. To właśnie dzięki takim kolekcjom Pan i podobni do Pana pasjonaci są w stanie przechowywać i przekazywać dziedzictwo kolejnym pokoleniom!

  Czapki z głów! Czekam na kolejne epizody!

  Polubienie

  1. Dziękuję za miły komentarz.A teraz małe wyjaśnienie.To,że dwukrotnie byliśmy w Ziemi Świętej nie wynikło z nadmiaru gotówki w portfelu lecz z ,,winy” Petry,której nie było w programie pierwszej pielgrzymki.Jeżeli wybierze się Pan ponownie do Ziemi Świętej,to będąc w Jerozolimie ,proszę koniecznie odwiedzić Mea Shearim/tego nie ma w programie i należy na jakieś 2 godz.oderwać się od grupy/. A co do spectakularnych wrażeń.To nigdy nie zapomnę nocnego wejścia/z latarkami/na Gorę Synaj i własnego,samowolnego zejścia Drogą Mojżesza.

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s