Moje Muzeum Pocztówek 47. Pielgrzymka do Ziemi Świętej i Egiptu

Pocztówki i zdjęcia związane z moją 1-szą pielgrzymką do Ziemi Świętej i Egiptu w dniach 19.08.-31.08.1999 zorganizowaną przez Pallotyńskie Biuro Pielgrzymkowe.

Ziemia Święta-Izrael to ziemska ojczyzna Chrystusa.Ten maleńki kraj/wielkości Belgii/ o szerokości do 120 km i długości 470 km leżący nad Morzem Śródziemnym, na przejściu między Azją i Afryką, corocznie przyciąga setki tysięcy Chrześcijan. Udokumentowane pierwsze pielgrzymki do Ziemi Świętej  sięgają IV wieku/Egeria, Euzebiusz, św.Hieronim/.

Należy pamiętać , że przez trzy pierwsze  wieki po narodzeniu Chrystusa, chrześcijaństwo było religią zakazaną. Dopiero Edykt Mediolański wydany w 313 r przez Konstantyna I Wielkiego zezwolił chrześcijanom na wyznawanie swojej religii.

Moja pielgrzymka do Ziemi Świętej zaczęła się ,,teoretycznie „w 1985 r. gdy będąc na wczasach w Krynicy Morskiej , kupiłem za 800 zł !/inflacja/mój pierwszy Przewodnik po Ziemi Św. autorstwa ks.St.Jankowskiego. Spełnienie marzeń o tej pielgrzymce mogło zostać zrealizowane dopiero po 1990 r ,tj. po nawiązaniu/wznowieniu/  przez Polskę stosunków dyplomatycznych z Izraelem.

Program pielgrzymki, w której uczestniczyłem, wraz z żoną ,był bardzo szeroki bo prócz odwiedzania miejsc świętych miał również program turystyczny. Odwiedziliśmy następujące miejsca/wymienię tylko główniejsze/:Jerozolima /Ogród Oliwny z sanktuariami, Bazylika Bożego Grobu  Ain Karem, Wieczernik/,Betlejem, Ejlat/Akwarium Morza Czerwonego /,Synaj/Góra Mojżesza, Klasztor św.Katarzyny/,Egipt/Kair i okolice/,Masada,Morze Martwe, Qumran, Jerycho, Cezarea Nadmorska, Karmel, Nazaret, Kana Galilejska, Tyberiada, Góra Błogosławieństw, Tabgha, Kafarnaum, Jezioro Galilejskie, Jordan, Góra Tabor, Nablus .

1 i 2.Betlejem. Bazylika Narodzenia. Na dołączonym zdjęciu z 20.08.1999 ,stoję na tle pomniejszonego wejścia do wnętrza Bazyliki.Wejście pomniejszono, w celu ochrony świątyni przed profanacją muzułmanów , którzy wjeżdżali do wnętrza na koniach.

IMP BetlejemIMPBetlejem2

3.Nazaret.Bazylika Zwiastowania. Jej kopuła w kształcie odwróconego kielicha lilii ma 40 m wysokości i 18 m średnicy.

IMPNazaret

4.Jerycho.W głębi :Góra Kuszenia.

IMPJerycho

5 i 6.Jerozolima. Bazylika Grobu Bożego Grobu.Na zdjęciu z dnia 21.08.1999,stoję z żoną Miecią na tle Bazyliki .

IMP JerozolimaIMP Jerozolima2

Jerozolima, która jest miastem świętym  dla trzech wielkich religii monoteistycznych, leży na wysokości ok.750 m n.p.m., i zamieszkuje ją ponad 600 tyś.  mieszkańców.

7.Masada-płaskowyż o wysokości 300 m nad poziom Morza Martwego. Na Masadzie było ostatnie antyrzymskie gniazdo oporu. Masada padła w 73 roku.Zbiorowe samobójstwo 960 osób które schroniły się na Masadzie/dowodził nimi Eleazar/ jest opisane przez Józefa Flawiusza w Ks.Siódmej.Rozdziały VIII i IX ,,Wojny Żydowskiej”.Ciekawostka:Jadąc z Jerozolimy pod Masadę-odległość 90 km ,pokonuję się różnicę wzniesień ,aż 1150 m!

IMP Masada

8 ,9 i 10.Klasztor św.Katarzyny z VI w zbudowany na miejscu Płonącego Krzewu, położony jest na wys. 1570 m n.p.m ,w wąskiej dolinie tuż pod Górą Mojżesza / wysokość 2285 m n.p.m/. Wejście na Górę Mojżesza jest celem tysięcy pielgrzymów i turystów odwiedzających klasztor.

IMP Klasztor Sw.Katarzyny IMPSynaj2IMPSynaj

Na szczyt prowadzą dwie drogi: łatwa dla wejść nocnych i trudna -namiastka schodów/stopni :3000 szt wg jednych źródeł i 4000 wg innych, tylko dla wejść za dnia i dla osób sprawnych ruchowo. Wejście /pokonanie różnicy wzniesień 715 m/ zajmuje ok.3 godz. Zdecydowana większość przybyszów stara się wejść na szczyt przed wschodem słońca. Ci co wchodzą w nocy idą łatwiejszą drogą przyświecając sobie latarkami elektrycznymi.

Wędrówkę zaczyna się ok.godz 2 ej.Wejście odbywa się w niezwykłej scenerii :u góry granatowe niebo usiane gwiazdami a spoglądając wstecz widzi się sznurek latarek, którymi przyświecają sobie ci którzy zamykają pochód. Po wschodzie słońca i zrobieniu zdjęć następuje zejście do klasztoru i jego zwiedzanie. Pocztówka przedstawia widok klasztoru -fortecy z lotu ptaka. Jedno ze zdjęć z dnia 23.08.1999 pokazuje pielgrzymów fotografujących wschód słońca/stoję bokiem/ , drugie zaś pielgrzymów z naszej grupy powracających ze szczytu-jestem z żoną Miecią na pierwszym planie , na odcinku schodowym znajdującym się pod szczytem Góry Mojżesza/ten odcinek jest wspólny dla obu dróg prowadzących na szczyt/.

11 i 12.Egipt. Piramidy w Gizie-połowa III tysiąclecia p.n.e. Na zdjęciu obok/ z dnia 24.08.1999/widok Piramidy Dżosera w Sakkarze-ok.2700 p.n.e.Egipski handlarz zdjął mojej żonie kapelusz,po czym założył sobie, a teraz próbuje zawiązać jej turban na głowie.

IMPPiramidy IMPPiramidy2

13 i 14. Zdjęcia wykonane w dniu 24.08.1999 w magazynie wytwórni dywanów na przedmieściach Kairu. Obrazek środkowy,ten nad moją głową, to nie fotografia lecz dywan przedstawiający scenę z bazaru/ulicy.Cena  tego dywanu wykonanego przez małe dzieci w wieku szkolnym bo tylko  takie  tam pracują /ze względu na sprawne rączki /była 4000 USD.

IMP dywan IMP dywan2

Pielgrzymka była profesjonalnie zorganizowana :Przed wyjazdem każdy z pielgrzymów otrzymał dzienniczek pielgrzymkowy na notatki z każdego dnia pielgrzymki,w dzienniczku były zawarte podstawowe informacje o trzech religiach monoteistycznych i krótkie opisy historii odwiedzanych krajów.W ramach opłaty za pielgrzymkę,miejscowy fotograf wykonał dla każdego pielgrzyma dwa zdjęcia całej grupy,jedno na schodach przy Bazylice Bożego Grobu i drugie na tle panoramy Jerozolimy/widok z Góry Oliwnej/.Prócz przewodnika, towarzyszył nam ksiądz odprawiając  codziennie Mszę Św., ponadto w dniu 28.08.1999 przewodniczył ceremonii odnowienia przez 6 małżeństw ,przyrzeczeń małżeńskich w Kanie Galilejskiej. Mieszkaliśmy w hotelach/w Jerozolimie w hotelu ,,Strand”/ z dala od zgiełku ,z wyjątkiem Kairu,korzystaliśmy ze szwedzkiego stołu.Po Ziemi Świętej i Egipcie przemieszczaliśmy się nowoczesnym autokarem.Pielgrzymka kosztowała 1250 USD.

W następnym Wpisie będzie o drugiej pielgrzymce do Ziemi Świętej, Jordanii i Egiptu.

Reklamy

6 uwag do wpisu “Moje Muzeum Pocztówek 47. Pielgrzymka do Ziemi Świętej i Egiptu

  1. Wpisy o Pana pielgrzymkach do Ziemi Świętej przeczytał mój kuzyn który w 2010 był na wczasach w Szarm el Szejk i stamtąd wybrał się ze znajomymi na wycieczkę na Górę Mojżesza, wchodzili i zchodzili rano trudną drogą tzw schodkową.Jak opowiedział widoki zapierały im dech w piersiach

    Polubienie

  2. Zazdroszczę Pańskiemu kuzynowi bo przypuszcza się,że tą drogą na szczyt wchodził Mojżesz.Od przewodnika dowiedzieliśmy się,że jeszcze pod koniec XIX wieku była to jedyna droga na szczyt i ,że w jednej z bram zakonnik z klasztoru spowiadał wchodzących. A tą łatwiejszą drogę/zwaną wielbłądzią/ wytyczono i urządzono jakieś 100 lat temu.

    Polubienie

  3. Pani Wando.Nie warto zwlekać z realizacją marzeń.Bo z każdym rokiem jest coraz trudniej zmobilizować się.Sam żałuję,że nie znalazłem czasu by wybrać się m.in do :Rzymu.Londynu.Ale mam satysfakcję,że przetarłem szlak do Ziemi Świętej dla kilku osób,ze swojej rodziny i spośród znajomych.

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s