Moje Muzeum Pocztówek 45. Wieś ,rolnictwo i folklor

Wieś , rolnictwo i folklor na moich pocztówkach.

1.Wieś na Polesiu, przed II W. Ś. Ciekawostką jest widoczny z lewej strony,  bróg na siano.

IMP wieś Otoki

2. i 3. Dwie fotografie związane ze żniwami: Na pierwszej z lewej, z lat 1950-70, kobieta nakłada snop-czapkę chroniącą stóg przed deszczem. W moich stronach taki stóg nazywano dziesiątakiem bo składał się z 10-ciu snopów, były też i piętnastaki. Widoczne na fotografii snopy żyta były żęte sierpem lub kosą. Prosta słoma była niezbędna dla słomianych pokryć dachowych jak na pocztówce nr 1. Na drugiej fotografii z 1995 r.:,,rolnik miejski”młóci cepem żyto posiane i zebrane w centrum miasta!

IMPsnopki IMPKazik z kosą

4. Przeorywanie obornika pługiem jednoskibowym na Majorce/Hiszpania/.

IMP Malorka

5. Żniwa gdzieś w Polsce, lata 1960-1970. Traktory ciągną snopowiązałki, które nie wiążą snopów, tylko składają na pokos ! Czyżby z powodu braku sznurka ? A brakowało go często w czasach PRL.

IMP żniwai

6. Żniwa z wykorzystaniem kombajnu. Czechosłowacja lata 1950-60.

IMP kombain

7. Sielski widoczek z Normandii/Francja/. Pocztówka z obiegu z 1961 r.

IMP La Monlardie

8. Wieś Zalipie, niedaleko Dąbrowy Tarnowskiej. Malowana chata i studnia-żuraw.

IMPZalipie2

9. Wieś Zalipie. Izba -muzeum w domu znanej malarki ludowej Felicji Curyłowej. Ciekaw jestem jak chroniono malowidła gdy była używana kuchnia węglowa? Tak się złożyło , że nigdy nie zahaczyłem o tą ciekawą wieś. A szkoda.

IMPZalipie muzeum

 

Następne trzy pocztówki związane są z czynnościami i sprzętem, które przeszły do historii po 1950/1960/roku.

10. Hołowno/na wschód od Parczewa/Pokaz tkania na krosnach. Na mniejszym obrazku, starsza pani w czasie przędzenia nici ze lnu. Znacznie trudniejszą czynnością było przędzenie cienkich nici z wełny. Tylko niektóre kobiety umiały to robić.

IMP Hołowno

11 Toruń. Muzeum Etnograficzne. Z lewej: Pokaz przędzenia nici przy użyciu kołowrotka/w mojej wsi nazywano go wózkiem/. Podobny kołowrotek z przełomu XIX i XX w ,który stanowił wiano mojej babci Katarzyny zachowałem na pamiątkę. Inne stare sprzęty z rodzinnego domu ,,zarekwirował”  Dr.Janusz Peter pomysłodawca i organizator Muzeum w Tomaszowie Lubelskim. Z prawej:Kołyska na biegunach/były też podwieszane u sufitu/. W podobnej kołysałem młodszą siostrę.

IMP Skansen Toruń

12.Wieś Krempachy na Spiszu. Wyrób masła w maselnicy/u nas nazywanej maślnicą/.Za stołem, darcie pierza gęsiego lub kaczego/dla wyrobu pierzyny lub poduszki. Kurze nie nadawało się do tego celu.

IMP Krempachy

W podsumowaniu treści trzech ostatnich pocztówek należy powiedzieć o wielkiej samowystarczalności polskiej wsi do lat 1950-ych. W mojej wiosce był młyn i po kilku: szewców, krawców, kowali , dwu tkaczy; gospodarze radzili sobie z prostym stolarstwem, wyplataniem koszyków z wikliny, robieniem kapeluszy ze słomy, kobiety przędły i robiły na drutach, w każdym domu wypiekano chleb, itp.W sąsiednich wioskach byli:cieśle, kołodziej,garbarz, rymarz i inni rzemieślnicy. Do miasta jeżdżono tylko by sprzedać nadwyżki tego co wytworzyli  i po te produkty których  sami nie mogli wytworzyć jak:tekstylia, narzędzia, gwoździe, naftę, kosy, smar do wozów konnych,itp.

W następnym Wpisie będzie o niedoręczonych pocztówkach? i listach.

Reklamy

2 uwagi do wpisu “Moje Muzeum Pocztówek 45. Wieś ,rolnictwo i folklor

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s