Moje Muzeum Pocztówek 25 .Pocztówki pięknie zapisane

Pocztówki nowe. Pocztówki po obiegu. Ich zalety. Które są lepsze?

Na tak postawione pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, bo oba rodzaje pocztówek mają swoje zalety i wady. Zaletą pocztówek nowych jest nienaganny stan zachowania /przynajmniej taki powinien być/.Ponadto większość nieobiegowych pocztówek krajowych z okresu PRL w okienku pod znaczek podaje rok ich produkcji oraz nakład. Pocztówki zagranicze w podobnym okienku podają czasem ciekawą informację/apel.

Krytycy pocztówek nowych mówią, że są tylko fotografią jakiegoś obiektu i niczym więcej. Pocztówki po obiegu pocztowym , pomimo z reguły gorszego stanu zachowania, choć zdarzają się i w stanie idealnym, mają czasem sporo zalet, które przeważają nad ich ilustracją. Do zalet niektórych pocztówek po obiegu można zaliczyć: ciekawą korespondencję, ładny charakter pisma, ładny znaczek, czytelny stempel pocztowy i czasem reklamowy. Pocztówki te są nie tylko propagatorem filatelistyki ale dostarczają informacji o wysokości porta w danym okresie. Data zawarta w korespondencji, bądź na stemplu , a ostatecznie znaczek pozwalają ustalić w przybliżeniu rok produkcji danej pocztówki.

W przypadku pocztówki z kraju, który sam nie produkuje pocztówek/dla wielu krajów afrykańskich są produkowane w Europie/pocztówka po obiegu jest dowodem na to, że odwiedziła swój rodzinny kraj.

Druga kwestia to atrakcyjność /wartość pocztówki. Co o tym decyduje? Składa się na to wiele czynników: rzadkość występowania na rynku, ciekawa ilustracja, oryginalność, stan zachowania. W przypadku pocztówek po obiegu, dochodzą dodatkowe czynniki:  znany powszechnie wysyłający pocztówkę i adresat, ciekawa treść korespondencji/z datą/ napisana najlepiej czarnym tuszem, który jest najżywotniejszy, ładny charakter pisma , ładny znaczek i czytelny stempel. Niektórzy filokartyści  utożsamiają rzadkość występowania na rynku z niskim nakładem podanym na pocztówce. Nie są to wcale równoważne sprawy!

Jak wynika to z wcześniej prezentowanych /Wpisy 1-24/ pocztówek , zbieram oba rodzaje pocztówek: nowe i po obiegu bo ta różnorodność wzbogaca i ubarwia kolekcję. Nie silę się też na bicie rekordu w ilości posiadanych pocztówek. Zbieram tylko te, które mi się podobają  i sprawiają radość obcowania z nimi ,a nie te które mogą przynieść zysk. Bo nie ma żadnej gwarancji, że jakiś rodzaj pocztówek będzie w przyszłości zyskiwać na wartości!

Dotychczasowym zwyczajem należałoby zilustrować powyższy tekst i tu mam problem, bo w kolekcji liczącej

10 000 pocztówek nie mam ani jednej pocztówki , która spełnia wymagania stawiane idealnej pocztówce!

Ale mam kilka, które w jednym lub w kilku elementach są bliskie ideału ,oto one:

1.Pocztówka z okresu I -ej W. Ś .Staranne pismo , ciekawa treść korespondencji.

IMP papuga IMP papuga 2

2.Kartka świąteczna . Ładne pismo. Piękne, nietuzinkowe życzenia.

IMP świąteczna IMP świąteczna2

3.Pocztówka z Tristan da Cunha.Pocztówka prawie doskonała.

IMP Tristan da Cunha IMP Tristan da Cunha 2

4.Pocztówka z 1929 r. Piękne kaligraficzne pismo,czytelna data, dość wyraźne stemple, ładny obrazek St.Tondosa.

IMP dzwon    IMP dzwon 2

W następnym Wpisie będą najładniejsze pocztówki z mojej kolekcji.

.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s