Moje Muzeum Pocztówek 12 Rodzaje pocztówek.Przechowywanie pocztówek

Całostki pocztowe. Marginalia filokartystyczne. Przechowywanie pocztówek

1.Całostka pocztowa/Cp/to pocztówka z nadrukowanym znaczkiem opłaty.

IMP całostka

2.Karta maximum/CM/to pocztówka z naklejonym na awersie znaczkiem.Znaczek i karta mają podobny motyw graficzny.Czasem motyw graficzny karty maksimum jest powiększonym motywem ze znaczka. Skan przedstawia CM z Watykanu:,,Mojżesz wyjaśnia tłumom prawo”-fresk Luci Signorelliego.

IMPWatykan

3.Pocztówka dwukartkowa , rodzaj karnetu, z mapą Polski z okresu 1945-50.Ciekawostki na tej mapie: Na mapie jest kilka miast z niezmienionymi niemieckimi nazwami, zaznaczone sporne Zaolzie, i wschodnia granica sprzed regulacji w 1951r.

IMP mapa IMP mapa s2

4. Poufna /kanadyjska/ karta pocztowa/Confidential Postal Card/. Pocztówkę taką po napisaniu   korespondencji składa się i skleja  taśmą w miejscu z napisem: Open here i wysyła do odbiorcy, a on otwiera w miejscu sklejenia. Skan pokazuje przedmiotową kartę w stanie rozłożonym.

IMP sekretnik

Przechowywanie pocztówek:

Pocztówki kupowane na pchlich targach , często mają ślady używania.  Są przybrudzone i wymagają drobnej toalety. Po oczyszczeniu, wysuszeniu i po sklejeniu miękkich rożków są gotowe do przechowywania. Należy je przechowywać w miejscach suchych, w dodatniej temperaturze, unikać ich bezpośredniej ekspozycji na promienie słoneczne. Cenniejsze pocztówki/cymelia/przechowuję w specjalnych albumach dla  pocztówek, które można kupić w sklepach dla kolekcjonerów i filatelistów. Album dla pocztówek/rodzaj  segregatora/ ma wkłady wykonane z grubej przeźroczystej folii/propylen/ co pozwala na  łatwe oglądanie obu stron  pocztówki. Pozostałe pocztówki włożone w specjalne ,cienkie ,przeźroczyste koszulki z tworzywa/propylen/,również  kupowane w sklepach dla kolekcjonerów,przechowuję w jednakowych pudełkach z grubej tektury falistej. Wymiary pudełek : szer.18,5 cm ,dług. 37 cm  pozwalają na swobodne przechowywanie ok. 700 szt. pocztówek i wówczas tak zapełnione pudełko waży ok.5 kg

Do swojej kolekcji poszukuję starego secesyjnego albumu do przechowywania pocztówek.Musi być w bardzo dobrym stanie.

W następnym Wpisie zaprezentuję ,egzotykę na pocztówkach z mojej kolekcji.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s