Moje Muzeum Pocztówek 9 Opłaty.Dopłaty.Nadruki na pocztówkach

Ciekawostki na rewersach pocztówek. Międzynarodowa Zabawa Młodzieżowa.

Wnikliwa obserwacja  nieilustrowanej strony pocztówek umożliwia dostrzeżenie wielu smaczków, które czasem są ciekawsze od  ilustracji pocztówek:

1. Pocztówka z Londynu, zapisana 31.12.1964, została ostemplowana w Nowy Rok 1965/ gdy poczty z reguły są  nieczynne/.  Drugą ciekawostką są polskie znaczki dopłaty. Na poczcie przyjmującej przesyłki  zagraniczne sprawdzano, czy nadawca uiścił właściwe porto!  Jeżeli nie, to doklejano znaczki, za które płacił  odbiorca przesyłki.

IMP Londyn IMP Londyn s2

2 i 3. W okresie wysokiej inflacji w Polsce w latach 1980-1995 porto za przesłanie pocztówki wzrosło z 2 zł do 3500 zł.  Gdy pocztom brakowało  znaczków o odpowiednim nominale to przedrukowywano je przez przekreślenie     dotychczasowego nominału i nadrukowanie nowego /np z 4 zł na 500 zł/ lub zamiast naklejania znaczka/-ów/   przykładano stempel:  Taxe perque i wpisywano wartość porta, np.250 zł.

IMP inflacja IMP inflacja s2

4.  Pocztówka z Ziemi Świętej, z 2006 r., ze znaczkami Autonomii Palestyńskiej!, która ma datę napisaną   wg trzech kalendarzy :gregoriańskiego, muzułmańskiego i żydowskiego.Chyba biały kruk!

IMP kalendarz

5 i 6.  Pocztówki z ciekawymi nadrukami w okienku na znaczek: Polska pocztówka z informacją o dacie narodzin Karty pocztowej/,,Czy wiesz,że pierwsza kartka pocztowa została wydana w Wiedniu 1.10.1869 r.”/ i australijska z apelem: ,,I like to be seen don’t send me in envelope” /Chcę być widoczna. Nie wysyłaj mnie w kopercie/.

IMP nadruki

7.  Karta pocztowa z 1954 r. Międzynarodowa Zabawa Młodzieżowa /pocztówkowa/, prekursorka    obecnego Postcrossingu.

IMP zabawa IMP zabawa s2

W następnym Wpisie:Zestawy pocztówek

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s