Moje Muzeum Pocztówek 7. Poczta i pocztówki

Pocztówki a Poczta. Rodzaje przesyłek. Roztargnienie piszących

Poczta, prócz tego, że dała im nazwę, pełni ważną rolę w ich istnieniu. Nie tylko zajmuje się ich przesyłką, ale dość często zajmuje się też wydawaniem kart pocztowych. Ciekawym rodzajem kart pocztowych były /bo już nie są wydawane/:Karty pocztowe z opłaconą odpowiedzią. Były to karty podwójne z nadrukowanymi znaczkami.  Odbiorca takiej karty odcinał kartę adresowaną do niego, a drugą po napisaniu odpowiedzi zwracał do nadawcy. Karty tego rodzaju były już wydawane w okresie międzywojennym i przez pewien czas po II W. Ś. Skan przedstawia awers i rewers karty z 1938 r/skan dowodzi, że Izba Rzemieślnicza nie udzieliła odpowiedzi nadawcy kartki pocztowej!/

1 i 2.

IMG Wieluń s 2 IMG Wieluń

Osoby pamiętające czasy PRL -u, zapewne spotkały się dwoma  rodzajami skrzynek pocztowych: czerwonej dla przesyłek zamiejscowych, i zielonej dla przesyłek miejscowych. Na skanie pocztówki z Lublina widać dwie takie skrzynki:czerwoną i zieloną.

3 i 4.

IMG Lublin IMG skrzynka miejscowa

Następny skan pokazuje zieloną skrzynkę pocztową ,dla korespondencji miejscowej sprzed II W.Ś., na której jest napisane, że przesyłki wrzucone do godz.16, są dostarczane tego samego dnia!!! Nie zawsze urzędy pocztowe to okazałe budynki, potwierdza poniższy skan przedstawiający najmniejszy urząd pocztowy w USA.

5.

IMG najmniejsza poczta

W okresie powojennym/po II W.Ś./ były trzy rodzaje przesyłek dla pocztówek i listów:poczta zwykła, expresowa i polecona. Skany pokazują rewersy pocztówek przesłanych :expresem i jako polecona/z R-ką/.Niestety dotychczas nie udało mi się spotkać pocztówki krajowej  z R-ką. Liczę na to,że ktoś z osób czytających ten blog wspomoże mnie/za wynagrodzeniem!/w zdobyciu takiej pocztówki.Obecnie nie ma możliwości przesłania pocztówki w formie poleconej.

6 i 7.

IMG ekspres IMG polecono

Wysyłający pocztówki czasem są roztargnieni i adresując zapominają napisać  nazwę miejscowości/skan pocztówki z Kuwejtu/,lub nazwę ulicy/skan pocztówki z Gdyni/a potem dziwią się, dlaczego pocztówka ,,nie doszła”.Roztargnienie przydarzyło się też i to dwa razy autorowi bloga.Będąc w 2006 r. na 2-ej pielgrzymce wysłałem do rodziny dwie pocztówki jedną z Petry a drugą z Jerozolimy,nie wpisując w adresie :Poland i o dziwo obie dotarły do adresatów.Radzę, nie naśladować mnie.Szczęście dopisało też wysyłającemu pocztówkę z Rzymu.Mimo pominięcia w adresie: Warszawy/skan/, pocztówka dotarła do adresata. Brawo Poczta!

8,9 i 10.

IMG Kuwejt IMG Gdynia_0001 IMG Rzym

W następnym Wpisie :O pocztówkach osobliwych

Reklamy

2 uwagi do wpisu “Moje Muzeum Pocztówek 7. Poczta i pocztówki

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s