Moje Muzeum Pocztówek 6. Wydawcy pocztówek i błędy

Wydawcy pocztówek. Nakłady pocztówek.Błędy.

Pocztówki z okresu  międzywojennego,znajdujące się w moim zbiorze były wydane/ w większości/ przez firmy z Krakowa,takie jak: Akropol, Sztuka, Salon Malarzy Polskich, Salon Malarzy Zagranicznych, Galeria Polska, J.Czerniecki. Część pocztówek była wydana  przez firmy warszawskie: Karpowicza Salon Warszawski, Bracia Rzepkowicz, Photo-Plat, Wojutyńskiego.Reszta pocztówek to pocztówki zagraniczne.

Po II W. Ś  Największymi wydawcami w kraju byli:Krajowa Agencja Wydawnicza/KAW/,Biuro Wydawnicze ,,Ruch”oraz P.T.T.K-Zakłady Wytwórcze Foto widokówek  we Wrocławiu i w Jaśle. Sporo polskich pocztówek było produkowanych w Bułgarii i w NRD.Wśród wytwarzanych za granicą zdarzały się pomyłki w ich opisach. Posiadam dwie polskie pocztówki produkcji bułgarskiej/skany poniżej/ przedstawiające Krajobraz Gór Świętokrzyskich,które opisano następująco,pierwszą :,,Warszawa .Ulica Marszałkowska ” a drugą :,,Warszawa Ulica Świętokrzyska”. Obie dopuszczono do obrotu!

1 i 2.

IMP Marszałkowska IMP Marszałkowska_0001

Wydanie pocztówek w okresie PRL było poprzedzone wymogiem uzyskania zezwolenia na drukowanie i na rozpowszechnienie, potwierdzają  to poniższe skany rewersów pocztówek z Jarosławia i z Kłodzka.

3 i 4.

IMG Jarosław IMG Kłodzko

Pomimo rygorów w dopuszczaniu pocztówek do druku i do rozpowszechniania,w jednym znanym mi przypadku doszło do ewidentnego niedbalstwa/ale dzięki temu mam rarytas!!!/, gdyż dopuszczono do obrotu pocztówkę z Ząbkowic Śląskich,której ilustracja jest odwrotnie wywołana /odbicie lustrzane/. Skan z lewej przedstawia tę z odbiciem lustrzanym,skan z prawej ze zdjęciem prawidłowym/litery FR-FRYZJER/.

5 i 6.

IMP Ząbkowice_0002 IMP Ząbkowice 2

Pierwszą zakupioną przeze mnie była ta z odbiciem lustrzanym,na spotkanie drugiej czekałem około 10 lat.W okresie PRL nakłady pocztówek były bardzo zróżnicowane. Najmniejszy nakład /w moim zbiorze/ ma pocztówka z Warszawy-98 egz!, największy kartka świąteczna-1080000 egz!Większość pocztówek wydanych w PRL miała tę zaletę, że w okienku na naklejenie znaczka był podany rok wydania i nakład.

Obecnie wydawaniem pocztówek zajmuje się wiele małych firm , które zajęły miejsce KAW-u, Ruchu i P.T.T.K

W następnym Wpisie napiszę o Poczcie i o rodzajach przesyłek.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s