Moje Muzeum Pocztówek 2 Długi adres.Nowy podział

cd.

Jak widać ,z  załączonych we Wpisie nr 1 ,skanów pierwszej Karty Korespondencyjnej z długim adresem/obieg 10.04.1870r/, karta ta nie miała żadnej ilustracji. Wkrótce po jej narodzinach pojawiły się karty pocztowe z małymi ilustracjami, m.in.jak poniżej załączona, przedstawiająca studnię Massysa w Anvers.

4.

IMG Belgia studnia_0002IMP Studnia

Z upływem czasu ilustracje kart zaczęły zajmować coraz więcej miejsca na stronie przeznaczonej na korespondencję,czego   przykładem jest poniżej pokazana ,karta  pocztowa z Francji,obieg z 3. 10. 1900 r , na której jest już tylko symboliczna/na cztery linijki treści/ilość miejsca na korespondencję.

5.

IMG Francja Aleja IMP Francja

6.

Proces ekspansji ilustracji na całą stronę postępował nadal i karta pocztowa z motywem kwiatowym/obieg 20.02.1902/ jest chaotycznie zapisana , tylko w wolnych miejscach, nie zajętych  przez kwiaty.

IMG Kwiaty 2_0002IMP Kwiaty

7.

Zaistniały chaos trwał do mniej więcej 1.02.1904r. W tym dniu poczty zgodziły się na podział strony adresowej na dwie części ,z przeznaczeniem jednej  na adres a drugiej na korespondencję. Nastąpił koniec kart pocztowych z długim adresem i narodziła się nowa karta pocztowa .Poniższe skany pokazują kartę pocztową/obieg z 9.09.1906 r /wydrukowaną zgodnie z porozumieniem z dnia 1.02.1904 r.

IMG Krzyż_0002   IMG Krzyż s.2

Należy dodać,że po dacie 1.02. 1904 r,był okres przejściowy podczas którego obok kart pocztowych z nowym podziałem strony nadal wykorzystywane były wydrukowane wcześniej karty pocztowe z tzw. długim adresem.I nikogo nie powinno zdziwić gdy spotka kartę pocztową z długim adresem ,która przeszła obieg pocztowy np w 1907 r. Była też niesubordynacja w drugą stronę.W swojej kolekcji mam  angielską kartę pocztową, skany poniżej

8.

IMP Anglia IMP Anglia s2

/obieg pocztowy:4.12.1903-czyli na dwa m-ce przed porozumieniem się poczt/,  której strona adresowa jest już podzielona na część adresową i korespondencyjną.Anglicy wyprzedzili porozumienie poczt!

9.

Niewiele osób wie ,że popularne określenie:,,Pocztówka”zawdzięczamy naszemu wybitnemu pisarzowi Henrykowi Sienkiewiczowi.A było to tak:W 1900 roku odbywała się w Warszawie ,wystawa kart pocztowych.Podczas wystawy ogłoszono konkurs na polską nazwę kart ilustrowanych.Konkurs wygrał nasz przyszły noblista /występując pod pseudonimem:Maria z R./,który zaproponował nazwę:Pocztówka.Henryk Sienkiewicz był też współzałożycielem w 1906 r.:,,Polskiej Macierzy Szkolnej”.Po założeniu tej organizacji, w tym samym roku została wydana pocztówka-cegiełka/skany poniżej/,której celem było propagowanie PMS i zasilenie jej budżetu.

IMP Sienkiewicz IMP Sienkiewicz2

W następnym Wpisie: Materiały do produkcji pocztówek, kształty, wymiary.

Reklamy

5 uwag do wpisu “Moje Muzeum Pocztówek 2 Długi adres.Nowy podział

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s